mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Miejskie "coś" Toyoty

Miejskie "coś" Toyoty

Targi motoryzacyjne to mnóstwo premier, jakie niebawem pojawiają się w sprzedaży. To także liczne pojazdy koncepcyjne, z których część nie ujrzy już więcej światła dziennego. I takim właśnie przykładem jest chyba koncepcyjna Toyota i-Road, która stanowi zapowiedź, jak za jakiś czas będą wyglądać miejskie pojazdy.

Miejskie
Wyposażony w unikalną technologię Active Lean, elektryczny pojazd Toyota i-Road zapewnia bezpieczne i przyjemne poruszanie się na dystansie do 50 km dwóm osobom w dość komfortowej, zamkniętej kabinie, z miejscami w układzie tandem, umożliwiającej jazdę bez kasków.

Podczas gdy pojazdy hybrydowe, hybrydowo-elektryczne i zasilane ogniwami paliwowymi nadają się doskonale do jazdy na średnich i długich dystansach, według Toyoty pojazdy elektryczne mają wszelkie szanse stać się głównym środkiem transportu w miastach, na krótszych dystansach. Toyota ma za sobą doświadczenia zgromadzone podczas 10 lat prac badawczo-rozwojowych nad osobistymi pojazdami klasy PMV (Personal Mobility Vehicle).

Użytkownicy PMV potrzebują pojazdu oferującego większą wygodę, niezależność od pogody i bezpieczeństwo, niż jednoślad, jednak wciąż taniego w eksploatacji i mającego niewielkie wymiary (zwłaszcza szerokość), zapewniające łatwość parkowania i poruszania się w miejskich korkach, podobnie jak ma to miejsce w przypadku jednośladów, takich jak skutery czy motocykle.

Przy długości 2350 mm, wysokości 1445 mm i rozstawie osi 1700 mm, bardzo zwarta, trójkołowa Toyota i-Road ma szerokość zaledwie 850 mm – mniej więcej tyle, co konwencjonalny jednoślad. To nie tylko zapewnia jej możliwość zwinnego manewrowania nawet w korkach, ale pozwala zaparkować nawet cztery Toyoty i-Road na jednym stanowisku parkingowym dla samochodu.

Elektryczny układ napędowy Toyoty i-Road wyposażony jest w akumulator litowo-jonowy dostarczający energii dwóm silnikom elektrycznym o mocy 2 kW, zamontowanym w kołach przednich. Łącząc duże przyspieszenie z niemal bezgłośną jazdą, nowy pojazd Toyoty ma zasięg ok. 50 km, po czym można go w pełni naładować ze zwykłego domowego gniazda elektrycznego w ciągu zaledwie trzech godzin.

Kluczem do wysokiej stabilności i bezpieczeństwa jazdy Toyoty i-Road jest nowa technologia Active Lean. Cały system obejmuje siłownik elektryczny z przekładnią, zamontowany nad przednim zawieszeniem, połączony z lewym i prawym kołem. Elektroniczna jednostka sterująca wylicza pożądany kąt przechylenia w oparciu o kąt skrętu, dane z czujnika żyroskopowego i prędkość, po czym system automatycznie przesuwa w przeciwne strony lewe i prawe koło, powodując przechylenie niwelujące wpływ siły odśrodkowej przy skręcie. Zapewniając promień skrętu o wielkości zaledwie 3 metrów, system działa również wtedy, gdy pojazd jedzie prosto po pochyłej powierzchni – wówczas system automatycznie kompensuje przechylenie, utrzymując pojazd w pozycji pionowej.

Ponieważ system Active Lean całkowicie eliminuje konieczność opuszczania stóp na nawierzchnię, Toyotę i-Road można było wyposażyć w bezpieczniejsze, niewrażliwe na warunki pogodowe nadwozie zamknięte. Dzięki temu nowym pojazdem Toyoty nie tylko można jeździć bez kasku – kabina zapewnia także warunki podobne do panujących w samochodzie z udogodnieniami w rodzaju oświetlenia, ogrzewania czy systemu audio oraz korzystania z telefonu komórkowego z interfejsem Bluetooth.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota targi Genewa koncepty Toyota i-Road

Podobne wiadomości:

Toyota RAV4: legenda numer cztery

auto motor i sport 0000-00-00

SUV Toyoty zdecydowanie urósł, jest jeszcze bardziej „asfaltowy” niż poprzednicy, a do tego kusi dobrą ceną wersji z silnikiem Diesla. I spodoba się także niskim kierowcom.

Lamborghini Terzo Millennio – pokaz technologii

Lamborghini Terzo Millennio – pokaz...

Aktualności 2017-11-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.