mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Miejskie "coś" Toyoty

Miejskie "coś" Toyoty

Targi motoryzacyjne to mnóstwo premier, jakie niebawem pojawiają się w sprzedaży. To także liczne pojazdy koncepcyjne, z których część nie ujrzy już więcej światła dziennego. I takim właśnie przykładem jest chyba koncepcyjna Toyota i-Road, która stanowi zapowiedź, jak za jakiś czas będą wyglądać miejskie pojazdy.

Miejskie
Wyposażony w unikalną technologię Active Lean, elektryczny pojazd Toyota i-Road zapewnia bezpieczne i przyjemne poruszanie się na dystansie do 50 km dwóm osobom w dość komfortowej, zamkniętej kabinie, z miejscami w układzie tandem, umożliwiającej jazdę bez kasków.

Podczas gdy pojazdy hybrydowe, hybrydowo-elektryczne i zasilane ogniwami paliwowymi nadają się doskonale do jazdy na średnich i długich dystansach, według Toyoty pojazdy elektryczne mają wszelkie szanse stać się głównym środkiem transportu w miastach, na krótszych dystansach. Toyota ma za sobą doświadczenia zgromadzone podczas 10 lat prac badawczo-rozwojowych nad osobistymi pojazdami klasy PMV (Personal Mobility Vehicle).

Użytkownicy PMV potrzebują pojazdu oferującego większą wygodę, niezależność od pogody i bezpieczeństwo, niż jednoślad, jednak wciąż taniego w eksploatacji i mającego niewielkie wymiary (zwłaszcza szerokość), zapewniające łatwość parkowania i poruszania się w miejskich korkach, podobnie jak ma to miejsce w przypadku jednośladów, takich jak skutery czy motocykle.

Przy długości 2350 mm, wysokości 1445 mm i rozstawie osi 1700 mm, bardzo zwarta, trójkołowa Toyota i-Road ma szerokość zaledwie 850 mm – mniej więcej tyle, co konwencjonalny jednoślad. To nie tylko zapewnia jej możliwość zwinnego manewrowania nawet w korkach, ale pozwala zaparkować nawet cztery Toyoty i-Road na jednym stanowisku parkingowym dla samochodu.

Elektryczny układ napędowy Toyoty i-Road wyposażony jest w akumulator litowo-jonowy dostarczający energii dwóm silnikom elektrycznym o mocy 2 kW, zamontowanym w kołach przednich. Łącząc duże przyspieszenie z niemal bezgłośną jazdą, nowy pojazd Toyoty ma zasięg ok. 50 km, po czym można go w pełni naładować ze zwykłego domowego gniazda elektrycznego w ciągu zaledwie trzech godzin.

Kluczem do wysokiej stabilności i bezpieczeństwa jazdy Toyoty i-Road jest nowa technologia Active Lean. Cały system obejmuje siłownik elektryczny z przekładnią, zamontowany nad przednim zawieszeniem, połączony z lewym i prawym kołem. Elektroniczna jednostka sterująca wylicza pożądany kąt przechylenia w oparciu o kąt skrętu, dane z czujnika żyroskopowego i prędkość, po czym system automatycznie przesuwa w przeciwne strony lewe i prawe koło, powodując przechylenie niwelujące wpływ siły odśrodkowej przy skręcie. Zapewniając promień skrętu o wielkości zaledwie 3 metrów, system działa również wtedy, gdy pojazd jedzie prosto po pochyłej powierzchni – wówczas system automatycznie kompensuje przechylenie, utrzymując pojazd w pozycji pionowej.

Ponieważ system Active Lean całkowicie eliminuje konieczność opuszczania stóp na nawierzchnię, Toyotę i-Road można było wyposażyć w bezpieczniejsze, niewrażliwe na warunki pogodowe nadwozie zamknięte. Dzięki temu nowym pojazdem Toyoty nie tylko można jeździć bez kasku – kabina zapewnia także warunki podobne do panujących w samochodzie z udogodnieniami w rodzaju oświetlenia, ogrzewania czy systemu audio oraz korzystania z telefonu komórkowego z interfejsem Bluetooth.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Toyota
Tematy w artykule: Toyota targi Genewa koncepty Toyota i-Road

Podobne wiadomości:

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Aktualności 2018-02-01

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Aktualności 2017-10-05

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.