mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Mini Crossover!

Mini Crossover!

O tym aucie mówiło się już od pewnego czasu. Jednak dopiero na październikowej wystawie samochodowej w Paryżu będzie można zobaczyć po raz pierwszy Mini w  wersji Crossover. Wprawdzie to prototyp, jednak będzie i wersja produkcyjna.

Mini Crossover!

Mini Crossover łamie sporo barier, jakich dotychczasowe modele tej brytyjskiej marki jeszcze nigdy nie przekroczyły. Po pierwsze, po raz pierwszy Mini przekroczyło 4 metry długości. Jak dotąd miano najdłuższego Mini dzierżył Clubman, któremu do granicy 4 metrów brakowało jednak dokładnie 63 mm. Również pod względem pozostałych wymiarów - 1,83 m szerokości, 1,6 m wysokości oraz rozstaw osi 2,61 m - koncepcyjny Crossover odbiega od dość wyraźnie od swoich starszych ale i znacznie mniejszych kuzynów.

Po raz pierwszy Mini będzie mieć też czworo, a właściwie to pięcioro drzwi. Jednak nie znajdziemy tu standardowego rozwiązania, tylna para będzie otwierać się bowiem w różny sposób. O ile tylne drzwi po stronie pasażera otwierają się klasycznie, to już od strony kierowcy są one przesuwne. Mini zrezygnowało też z dzielonych tylnych drzwi, jakie znamy z Clubmana. Tu, wzorem niektórych aut terenowych, drzwi otwierają się na bok.

Wewnątrz miejsca dokładnie na cztery osoby, a to dlatego, iż w miejscu tylnej kanapy znalazły się dwa oddzielne fotele, które w razie potrzeb można przesuwać wzdłuż o 13 cm.

Rewolucyjnym wręcz rozwiązaniem jest system Mini Center Globe, czyli wielofunkcyjny, trójwymiarowy ekran znajdujący się w kuli, nad którą znalazł się prędkościomierz. Rozwiązanie to sprawia, iż jednocześnie z różnych funkcji pojazdu (informacje o aucie, nawigacja, system audio, internet) mogą korzystać i kierowca, i przedni pasażer.

No i wreszcie ostatnia z nowości, jaka pojawi się w autach marki Mini. Napęd na 4 koła. Tu jednak, podobnie jak i z całym układem napędowym, producent nie zdradził żadnych szczegółów technicznych. Być może nieco więcej będziemy wiedzieć już w październiku przy okazji prezentacji tego modelu w Paryżu. A jeśli nie, to przyjdzie nam poczekać do 2010 roku, kiedy to najprawdopodobniej Mini Crossover pojawi się na drogach.

Zobacz koniecznie: Wszystko o MINI
Tematy w artykule: MINI

Podobne wiadomości:

Hybrydowe MINI Countryman potwierdzone

Hybrydowe MINI Countryman potwierdzone

Aktualności 2016-10-21

MINI Clubman JCW - 228 KM i napęd AWD

MINI Clubman JCW - 228 KM i napęd AWD

Premiery 2016-09-21

Komentuj:

~basik 2008-09-11

jak mi sie podobają miniaki, tak ten jak i clubman są ochydne

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Sportowy Toyota Yaris na horyzoncie
Sportowy Toyota Yaris na horyzoncie
Japoński producent przedstawił szkic Yarisa, który jest zapowiedzią sportowej wersji tego modelu. Na rynku samochód będzie konkurentem m.in. Forda Fiesty ST.