Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Najszybszy diesel Peugeota

Najszybszy diesel Peugeota

Podczas tegorocznych targów motoryzacyjnych w Paryżu francuski Peugeot zaprezentuje samochód, który wystąpi w przyszłorocznej edycji wyścigów Le Mans. Będzie to Peugeot 908 V12 HDi DPFS.

Najszybszy diesel Peugeota

W 2005 roku Peugeot ogłosił decyzję, że zamierza podjąć technologiczne wyzwanie jakim jest stworzenie samochodu, a następnie wygranie nim jednego z najbardziej prestiżowych i wymagających wyścigów, 24-godzinnego Le Mans. W końcu udało się stworzyć samochód napędzany silnikiem HDi, którego dodatkowo wyposażono w filtr cząsteczek stałych DPFS.

Nowy samochód, który wystąpi w przyszłorocznej edycji wyścigów będzie nosić nazwę 908. Jej pierwszy człon, liczba '90' oznacza, że należy on do serii samochodów specjalnych, natomiast cyfra 8 ukazuje następny model w kolejności, po koncepcyjnym 907.

Nadwozie superszybkiego diesla zostało wykonane z włókna węglowego i tworzy bardzo ścisłą, zamkniętą konstrukcję. Dzięki temu charakteryzuje się ona bardzo dużą sztywnością, a także idealnym rozkładem masy. Inżynierowie Peugeota mieli przed sobą nie lada zadanie zanim je stworzyli. W ciągu kilku tygodni ich zadaniem było zaprojektowanie nadwozia, które będzie oryginalne, a zarazem bardzo wydajne w kwestii aerodynamiki. Po pierwszych trzech miesiącach projekt testowany był już w komorach powietrznych i wymagał niewielkich poprawek.

Za sportowego ducha samochodu odpowiedzialny jest dwunastocylindrowy, wysokoprężny silnik HDi o pojemności 5,5 litra. Architektura V12 pozwoliła na bardzo dobre zbalansowanie pracy silnika, redukując jego wibracje do minimum. Cylindry zostały w nim umieszczone pod kątem 100 stopni, co pozwoliło obniżyć środek ciężkości samochodu. Moc jaką potrafi wykrzesać z siebie ta maszyna, to ponad 700 koni mechanicznych, które z pewnością zapewnią przyzwoite osiągi. W dbałości o restrykcyjne normy dotyczące czystości spalania, w każdym wydechu zamontowano filtry cząsteczek stałych. Na specjalne potrzeby jednostki silnikowej przygotowano także skrzynię biegów. Umieszczono ją wzdłużnie, a jej konstrukcja pozwala na obsługę bardzo wysokiego momentu obrotowego i pozwala obsługiwać sześć biegów w trybie elektro-hydraulicznym.

Samochód ten naszpikowany został wysokiej jakości elektroniką przygotowywaną przez firmę Bosch. Za wspomaganie wydajności odpowiadać będzie system kontroli trakcji, połączony z optymalną przyczepnością opon Michelin.

 

Zobacz koniecznie: Wszystko o Peugeot
Tematy w artykule: Peugeot Peugeot 908 v12 hdi

Podobne wiadomości:

Peugeot 3008 - znamy ceny w Polsce

Peugeot 3008 - znamy ceny w Polsce

Aktualności 2016-10-11

Peugeot 5008 - z minivana w crossovera

Peugeot 5008 - z minivana w crossovera

Premiery 2016-09-07

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Twórca DSG pozywa koncern VW
Twórca DSG pozywa koncern VW
Szefostwo koncernu Volkswagen nie ma łatwego życia przez ostatni rok. Cały czas ciągnie się afera Dieselgate, a do listy problemów dołączył były szef marki Bentley i Bugatti, który pozwał niemieckiego producenta do sadu.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj