mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Nowe rozwiązania w klasie CLK

Nowe rozwiązania w klasie CLK

Mercedes-Benz stale udoskonala wyposażenie oraz walory techniczne i optyczne odnoszącej sukcesy Klasy CLK: od połowy tego roku coupe i kabriolety wyposażane będą w technikę direct control.

Nowe rozwiązania w klasie CLK

Więcej radości z jazdy oraz zwiększone bezpieczeństwo zapewniają też dostępne na zamówienie do modeli z automatyczną skrzynią biegów i umieszczone na kierownicy przyciski zmiany biegów oraz nowe systemy audio z działającym na terenie całej Europy systemem nawigacyjnym, jak też bi-ksenonowe reflektory ze światłami doświetlającymi zakręt.

Dzięki siedmiobiegowej automatycznej skrzyni biegów 7G-TRONIC, pierwszej tego typu w świecie dla samochodów osobowych, zużycie paliwa CLK 500 zmniejsza się nawet o 0,6 litra na 100 kilometrów. Walory optyczne wnętrza zwiększa nowa forma elementów obsługi.

Od maja 2002 roku Mercedes klasy CLK cieszy się powodzeniem (kabriolet od maja 2003) i znalazł już do tej pory ponad 135.000 nabywców. Centra sprzedaży osiągnęły, w porównaniu do poprzednich modeli w podobnym okresie, około 25-procentowy wzrost sprzedaży coupé i 80-procentowy wzrost sprzedaży kabrioletów.

Dzięki pakietowi direct control coupé i kabriolet Klasy CLK zapewniają typowy dla Mercedesa komfort w połączeniu z jeszcze większą dynamiką jazdy i łatwiejszym prowadzeniem na zakrętach. Inżynierowie firmy Mercedes zmodyfikowali również montowaną seryjnie sześciobiegową skrzynię biegów: technika DIRECT CONTROL, dzięki skróceniu dróg przełączania, umożliwia szybszą i bardziej precyzyjną zmianę biegów.

Po raz pierwszy w Klasie CLK dostępne są opony umożliwiające jazdę awaryjną bez powietrza. Opony te dostępne są w połączeniu z automatycznym systemem ostrzegania o utracie ciśnienia. System bazuje na technice elektronicznego systemu stabilizującego (ESP) i poprzez informację na wyświetlaczu ostrzega kierowcę o nagłej utracie ciśnienia w jednym z kół. Dzięki samonośnym bokom opony możliwe jest kontynuowanie jazdy z prędkością maksymalnie 80 km/godz. na odcinku do 50 kilometrów.

W luksusowym modelu CLK 500 nowa skrzynia biegów 7G-TRONIC należeć będzie w przyszłości do wyposażenia seryjnego. Pierwsza na świecie w samochodach osobowych automatyczna skrzynia biegów z siedmioma biegami do przodu i dwoma do tyłu skraca czas przyspieszenia od zera do 100 km/godz., przyspieszenia na poszczególnych biegach, zmniejszając równocześnie zużycie paliwa nawet o 0,6 litra na sto kilometrów.

Wszystkie modele CLK z automatyczną skrzynią biegów wyposażone są w manualny program zmiany biegów, umożliwiający, dzięki umieszczonym na kierownicy przyciskom (wyposażenie opcjonalne), sportowe ich przełączanie. Kierowca nie musi odrywać rąk od kierownicy, aby przełączać przyciskiem pięć lub siedem biegów. W trybie automatycznym do wyboru są programy przełączania „C” (komfort) i „S” (sport). W programie „M” przełączanie odbywa się wyłącznie po naciśnięciu przycisku lub dźwigni zmiany biegów.

Zaawansowana technika Klasy CLK od połowy roku 2004 rozszerzona zostanie przez konstruktorów Mercedes-Benz o nowe rozwiązanie – światła doświetlające zakręt, dostępne na życzenie w połączeniu z mocnymi reflektorami bi-ksenonowymi. Podczas skręcania, parkowania czy też w ciasnych zakrętach, przy prędkości do 40 km/godz., włącza się dodatkowo lewy lub prawy reflektor przeciwmgielny, oświetlając z boku przed samochodem obszar o kącie do 65 stopni i do 35 metrów do przodu.

We wnętrzu Mercedes-Benz zastąpił dotychczasowe przełączniki w środkowej konsoli nowymi przyciskami wykonanymi w tzw. technice push-push, a panel obsługi klimatyzacji THERMATIC i THERMOTRONIC wyposażony został w kształtne pokrętła do regulacji temperatury, rozdzielania powietrza i stopnia pracy dmuchawy. Ułatwiają one obsługę i przyczyniają się jeszcze bardziej do zwiększenia walorów estetycznych wnętrza.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi
Pierwszy, elektryczny autobus do poboru krwi
Solaris przygotowuje pierwsze takie zamówienie na świecie. Dwa elektryczne autobusy posłużą jako mobilne punkty poboru krwi i już niebawem trafią do polskiego odbiorcy.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech