mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Nowy design Mazdy

Nowy design Mazdy

Tym modelem koncepcyjnym Mazda prezentuje nowy język stylistyczny swoich przyszłych modeli. Prototypowa Mazda Shinari, którą na żywo będzie można zobaczyć na wystawie w Paryżu, wprowadza filozię Kodo, oznaczającą "duszę ruchu".

Nowy design Mazdy
Mazda Shinari jest czterodrzwiowym, czteroosobowym przedstawicielem segmentu sportowych coupe. Oczywiście, nie ma co liczyć, że w takiej formie auto trafi kiedykolwiek do produkcji, jednak z całą pewnością niektóre wprowadzone w tym koncepcie rozwiązania znajdą zastosowanie w późniejszych modelach produkcyjnych.

Dynamika emanująca z Mazdy Shinari jest widoczna w każdym niemal elemencie zewnętrznym. Mocno nachylone słupki A, pofalowana linia okien, przetłoczenia biegnące wzdłuż całego nadwozia, błotniki, kształt reflektorów czy wreszcie linia dachu podkreślają, że mamy do czynienia z autem niebanalnym stylistycznie. Szczególnie godnym uwagi jest pas łączący osłonę chłodnicy z lampami – trójwymiarowy, będący nowym charakterystycznym elementem Mazdy.

Jednym z priorytetów przy projektowaniu modelu Shinari była aerodynamika. Pośrodku przedniego i tylnego zderzaka znajdują się elementy mające zoptymalizować przepływ powietrza pod samochodem. Linia łącząca przedni zderzak z bocznymi ścianami i tylnym zderzakiem pełni podobną rolę i wygładza przepływ powietrza wzdłuż karoserii, przyczyniając się dodatkowo do poprawy aerodynamiki samochodu.

Wnętrze ma odzwierciedlać poczucie bliskości między kierowcą przyrządami i wskaźnikami, co starano się uzyskać za pomocą tzw. "ergonomii dedykowanej prowadzeniu". Rozdzielenie wskaźników na dwie strefy pozwoliło odizolować miejsce kierowcy od reszty wnętrza i pozwala skupić się kierowcy na prowadzeniu.

Zasada "ergonomii dedykowanej prowadzeniu" znajduje dalsze zastosowanie w użytym w samochodzie interfejsie. System ten działa w trzech trybach: "business", "przyjemność" i "sport". Tryb "business" pozwala kierowcy na stałe działanie w codziennej pracy. W drugim trybie system rozwija pełnię swoich możliwości w zapewnianiu komfortu i rozrywki w spokojnej, wyciszonej atmosferze. W trybie "sport" następuje zmiana charakteru samochodu – aktywowane są łopatki zmiany biegów w kierownicy, zawieszenie utwardza się, a obsługa urządzeń pokładowych upraszcza się, aby pozwolić kierowcy na skupienie się wyłącznie na jeździe.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Mazda
Tematy w artykule: Mazda koncepty targi w Paryżu

Podobne wiadomości:

Mazda 3 po liftingu - ceny w Polsce

Mazda 3 po liftingu - ceny w Polsce

Aktualności 2016-12-21

Mazda CX-5 w nowej odsłonie

Mazda CX-5 w nowej odsłonie

Premiery 2016-11-16

Komentuj:

~skida 2010-09-18

jeden z piękniejszych concept-carów! czekamy jeszcze na wdrożone w życie concepty prac z konkursu mazda design. wiecie, czy już warsztaty z kaniewskim się skończyły? było jakieś info o tym?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce
Toyota z rekordem aut hybrydowych w Polsce
Polski oddział Toyoty ma powody do dumy. Sprzedaż hybryd w "nad Wisłą" przekroczyła magiczną barierę 20 tys. aut.