mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Opel Eco-Speedster

Opel Eco-Speedster

Model studyjny z oszczędnym silnikiem opracowanym we współpracy Fiata oraz GM

Opel Eco-Speedster

W trakcie tegorocznych Samochodowych Targów Paryskich swoją światową premierę świętować będzie pojazd koncepcyjny Eco-Speedster.

Prototyp powstał w oparciu o model Speedster, ale posiada nową karoserię z włókna węglowego o udoskonalonej aerodynamice.

Lekki (zaledwie 660kg) i zoptymalizowany aerodynamicznie (Cd = 0.20) Eco-Speedster, ilustruje osiągi jednostki ECOTEC CDTI o pojemności 1,3 litra. Jest to całkowicie nowy silnik o czterech zaworach na cylinder, doładowany turbosprężarką o zmiennej geometrii turbiny i zasilany układem common rail najnowszej generacji. Jest to pierwszy, opracowany od podstaw motor, w ramach współpracy FIAT-GM Powertrain joint venture. Rozpoczęcie jego produkcji zaplanowano na rok 2003. Silnik ten spełnia wymagania normy emisji spalin Euro 4. W modelu Eco-Speedster będzie on współpracował z półautomatyczną, ręczną skrzynią biegów Easytronic.

W trakcie wstępnych testów ten koncepcyjny pojazd wyposażony w ECOTEC CDTI o pojemności 1,3 litra i mocy 112 KM osiągnął prędkość maksymalną przekraczającą 250 km/h, przy czym poziom zużycia paliwa w teście MVEG wyniósł zaledwie 2,5 litra na 100 km.

Wyjaśniając okoliczności powstania prototypu, Prezes i Dyrektor Generalny Opla,

Carl-Peter Forster, stwierdził: „Eco-Speedster jest symbolem naszej wszechstronnej ofensywy silników wysokoprężnych, a jednocześnie jest dowodem ogromnej wiedzy Opla w dziedzinie układów napędu, lekkich konstrukcji i aerodynamiki. Do końca 2003 roku zaprezentujemy cztery nowe, doskonałe silniki wysokoprężne o szerokim zakresie mocy, niewielkiej masie i niskim poziomie zużycia paliwa.”

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.