mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Opel stawia na LPG

Opel stawia na LPG

Również i Opel stanie wkrótce w szeregi producentów, którzy będą starali się ograniczyć negatywny wpływ samochodów na nasze środowisko. Na początek Corsa, a sukcesywnie kolejne cztery modele Opla będą dostępne w wersji LPG ecoFLEX.

Opel stawia na LPG
Oczywiście nie bez znaczenia są tu rosnące ceny paliw, przez co podróżowanie samochodem w całej Europie staje się coraz mniej opłacalne. Niebagatelne znaczenie ma również rosnące zainteresowanie europejskim społeczeństwem kwestiami ekologii, co powoduje, że ekologiczne modele stają się także coraz bardziej modne.

Z tego też względu niemiecka marka poszerzy swoją ofertę o modele przystosowane fabrycznie do zasilania autogazem. Pierwsza będzie Corsa LPG ecoFLEX, na który to model w Niemczech już można składać zamówienia. Odmiany LPG modeli Meriva, Astra, Zafira Tourer i Insignia będą stopniowo udostępniane.

Bez względu na roczny przebieg i profil użytkowy, dzięki LPG koszty paliwa mogą być mniejsze o około 40%. To wszystko jest także korzystne dla środowiska - poziom emisji CO2 w trybie LPG jest o 15% niższy niż w porównywalnych modelach benzynowych.

Nowa Corsa 1.2 LPG ecoFLEX oferuje 83 KM w trybie LPG (i 85 KM w trybie benzynowym). Jako model trzydrzwiowy pojazd wytwarza jedynie 110 g/km CO2 a jako wersja pięciodrzwiowa emituje 115 g/km CO2. Pozostałe cztery modele LPG ecoFLEX, które będą dostępne wkrótce, są wyposażone w silniki benzynowe turbo o pojemności 1,4l.

Wszystkie modele Opla LPG ecoFLEX spełniają normę emisji spalin Euro 5 i pracują w dwóch trybach, LPG i benzynowym. Umożliwiają w ten sposób znaczne wydłużenie zasięgu pojazdu - od 1.100 km do 1.500 km przy pełnych obu zbiornikach. Poziom gazu w zbiorniku LPG jest wyświetlany na pięcioczęściowej podziałce. Podobnie jak kontrolki operacyjne zbiornika, jest ona łatwo dostrzegalna i można ją zainstalować w miejscu dogodnym dla kierowcy. Przełączanie pomiędzy trybami (LPG na benzynowy i odwrotnie) odbywa się automatycznie lub ręcznie przy użyciu przycisków o wcześniej zadanych wartościach.

Współczesne silniki LPG wykorzystują wszystkie zalety selektywnego wtrysku paliwa do cylindra. W celu zmaksymalizowania możliwości osiągów, zawór ssący i wydechowy, a także wszystkie gniazda zaworów silnika zostały specjalnie utwardzone w modelach Opla LPG. Inżynierowie Opla przeciwdziałają w ten sposób większemu stopniu zużycia normalnego w eksploatacji LPG. Dlatego dodatki do wyrównania obniżonych właściwości smarnych paliwa alternatywnego w ogóle nie są wymagane. System LPG Opla jest w całości zainstalowany w częściach samochodu zabezpieczonych przed kolizją i został w optymalnym stopniu zintegrowany ze strukturami bezpieczeństwa samochodu.

Za przygotowanie wersji LPG odpowiedzialna jest spółka Opel Special Vehicles GmbH (OSV), która specjalizuje się w przygotowywaniu edycji specjalnych i modyfikacji standardowych modeli. Jak zapewniają inżynierowie, przygotowujący wersje LPG, pod względem jakości, trwałości oraz bezpieczeństwa nie będą one odbiegać od konwencjonalnie napędzanych modeli. Otrzymają one także pełną gwarancję producenta.

Na rynku niemieckim zakup takiej wersji wiązać się będzie z ulgą podatkową, która obowiązuje do 2018 roku. Do tego czasu LPG jako paliwo będzie opodatkowane po stawce 9,45 euro centów za litr. Dla porównania, biorąc pod uwagę eko-podatek w Niemczech, benzyna jest opodatkowana po stawce 65,45 euro centów za litr.

Obecnie po europejskich drogach porusza się ponad 5,5 miliona samochodów napędzanych LPG. Średnia cena tego paliwa za litr wynosi 0,72 euro, w porównaniu do ponad 1,50 euro za benzynę wysokiej jakości, co oznacza, że kierowcy tankujący LPG uzupełniają paliwo o połowę taniej. Nawet biorąc pod uwagę nieco wyższe zużycie LPG podczas eksploatacji, oszczędności nadal wynoszą około 40%.

Kolejną zaletą jest korzystny podatek od samochodu. Właściciel benzynowej Corsy musi zapłacić rocznie 44 euro, a za wersję LPG jedynie 26 euro. Zatem oszczędności z tytułu podatku w sumie wynoszą również ponad 40%. Niestety, ta ostatnia kwestia nie dotyczy rynku polskiego.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Opel Corsa
Opel Corsa
Cena podstawowa już od: 42 800 PLN brutto
Rodzaj samochodu: dostawczy osobowy

Podobne wiadomości:

Opel Insignia GSi - powrót do korzeni

Opel Insignia GSi - powrót do korzeni

Aktualności 2017-07-25

Opel Adam i odpadający dach

Opel Adam i odpadający dach

Aktualności 2017-07-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.