mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Oto współczesny Ford GT z technologią EcoBoost

Oto współczesny Ford GT z technologią EcoBoost

Oto najsmaczniejsze danie imprezy w Detroit. Ford pokazał następcę legendy. Konkurencja zbiera żuchwy z podłóg, a my zachwycamy się nowy Fordem GT.

Oto współczesny Ford GT z technologią EcoBoost
Na początku lat 60. ubiegłego stulecia Ford chciał wykupić markę Ferrari. W ostatnim momencie z transakcji wycofał się jednak Enzo Ferrari. Henry Ford był wściekły i postanowił dać bufonowatemu Włochowi nauczkę. Zlecił brytyjskiemu oddziałowi zbudowanie auta, które zniszczy Ferrari. Tak powstał Ford GT.

Henry Ford chciał udowodnić Ferrari, że z nim się nie zadziera. I tak GT40 przez cztery lata wygrywał z włoskimi autami w 24h wyścigu Le Mans. Lepszej zemsty Ford nie mógł sobie wyobrazić. W 2002 Amerykanie stworzyli współczesną wersję Forda GT. I znów świat motoryzacji dostał od Jankesów pięścią w twarz. GT jak i jego pierwowzór, GT40 napędzane były centralnie umieszczonym silnikiem V8. Dziś świat się zmienił. Dziś nawet legenda musi się dostosować.Nowy Ford GT dostał również centralnie umieszczony silnik, ale mniejszy - V6 EcoBoost twin turbo. Efekt jest taki - na asfalt wypluwana jest moc 600 KM. Za przekazanie mocy odpowiedzialna jest 7-biegowa, dwusprzęgłowa skrzynia zamontowana w konfiguracji transaxle - przekładnia zamontowana jest przed osią tylną, ale za silnikiem.

Dwumiejscowy Ford dostał przednią i tylną cześć ramy wykonaną z aluminium oraz całą skorupę kabiny, na wzór monocoque'u wykonaną z włókna węglowego. Również poszycie karoserii zostało wykonane z carbonu. Kierownica ma kształt tych z Formuły 1 oraz cyfrowy wyświetlacz tuż za nią. Dodatkowo samochód posiada system infotainment SYNC 3.

Auto nawiązuje do swojego ojca (GT) i dziadka (GT40). A więc mamy mocno uwydatnione nadkola z dużymi reflektorami, kształtem zbliżone do legendarnych Fordów. Z tyłu potężne, owalne reflektory LEDowe, które wyglądają jak rozżarzone węgle. W środku, pomiędzy nimi dwie, również owalne końcówki wydechu. Nawiązań do poprzedników jest sporo, trudno nie zauważyć tylnej, oszklonej klapy, przez którą możemy podziwiać serce EcoBoost. Potężny dyfuzor i bardzo szerokie tylne koło są ukoronowaniem tego modelu.

Amerykanie nowego Forda GT do sprzedaży wprowadzą już w przyszłym roku. Kolejka po to auto na pewno jest już bardzo długa.Podobne wiadomości:

Targi Motoryzacyjne Genewa 2015: Ford GT |...

auto motor i sport 2015-03-09

To najmocniejszy silnik EcoBoost w historii. Pod maską zabrakło co prawda typowo amerykańskiego "V8 muscle", ale pojawił się silnik wzięty prosto z motorsportu. 3,5-litrowy silnik V6 z kompresorem rozwija 558 KM.

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja Active

Ford Ka+ po face-liftingu - nowa wersja...

Aktualności 2018-02-09

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Cupra - nowa motoryzacyjna marka z Hiszpanii
Cupra - nowa motoryzacyjna marka z Hiszpanii
Już od kilku miesięcy było wiadomo, że marka Cupra w końcu zostanie wydzielona od Seata. Iberyjski producent ogłosił oficjalną zmianę. Na rynku pojawi się nowa submarka z osobnym emblematem.