mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Peugeot 3008: 308 na obcasach + [VIDEO]

Peugeot 3008: 308 na obcasach + [VIDEO]

Do jego powstania Peugeot użył sprawdzonej konstrukcji modelu 308 i inspiracji pojazdu koncepcyjnego Prologue T84. Na polskim rynku debiutuje właśnie drugi SUV z oferty francuskiego producenta - Peugeot 3008.

Peugeot 3008: 308 na obcasach + [VIDEO]

Do rozszyfrowania nazwy 3008 należy skorzystać z kodu, jakim posługuje się Peugeot tworząc swoje samochody. Cyfra "3" określa przynależność do gamy średnich samochodów kompaktowych,  kombinacja "00" ma sugerować z kolei samochód nowy i oryginalny, wykraczający poza dotychczas znaną gamę marki. Ostatnia "8-ka" precyzuje natomiast generację w ramach aktualnej gamy.

Zobacz relację z polskiej premiery Peugeota 3008 w mojeauto.tv!

Co by jednak nie mówić o filozofii tworzenia Peugeota 3008 w jego stylistyce znaleźć można dobrze znane motywy, identyfikujące go z pozostałą gamą francuskiego producenta. Potężny grill z poziomo umieszczoną belką i długie, wyciągnięte na boczne krańce maski przednie reflektory. Nad tą całą kompozycją oczywiście logo lwa, którego trudno nie zauważyć. Z profilu 3008 sprawia wrażenie pochylonego do przodu, a na pierwszy plan wysuwają się spore połacie szyb, aluminiowe progi i wyeksponowane nadkola. Tył samochodu - podobnie jak w niższym modelu 308 - spada dość gwałtownie za tylnymi słupkami. Nowością są światła w kształcie bumerangów. Nowy Peugeot ma zwartą bryłę nadwozia co jest wynikiem platformy na której bazuje. Francuzi określają ją jako platformę o "krótkim rozstawie osi" - w przypadku 3008 wynosi on 2,613 m. Nowy produkt Peugeota może pochwalić się także bardzo dobrym współczynnikiem oporu powietrza Cx 0,296, co plasuje go między najlepszymi w swoim segmencie.

Dla potencjalnego właściciela model 3008 będzie jednak kojarzył się z kolejnym samochodem typu crossover, których na rynku europejskim jest co niemiara. To co jednak ma wyróżniać nowego Peugeota na tle takiej konkurencji jak Ford Kuga, Nissan Qashqai czy Volkswagen Tiguan to ponadstandardowa funkcjonalność. Wnętrze 3008 zostało zaprojektowane w koncepcji Multiflex co oznacza, że może być do woli przekształcane dzięki trzem pozycjom podłogi i składanym oparciom tylnych siedzeń. Ładowność auta waha się od 512 do 1604 l, a dolna część klapy bagażnika może otwierać się jak burta w pick-upie.

Zobacz relację z polskiej premiery Peugeota 3008 w mojeauto.tv!  

Najciekawszym punktem wnętrza jest środkowa konsola 3008. Zwrócona w stronę kierowcy, po prawej stronie zaakcentowana skórzanym uchwytem, stanowi nie tylko ciekawy element stylistyczny ale przede wszystkim nadaje autu jeszcze większej funkcjonalności. W odróżnieniu od dotychczasowych projektów, stosowanych przez Peugeot jest bardziej przejrzysta. Wszystkie narzędzia i przełączniki do obsługi auta są logicznie rozmieszczone i potęgują wrażenie solidności. Użyte materiały są bez zastrzeżeń - przynajmniej jeśli chodzi o najbogatsze wersje wyposażeniowe serii Premium, które zostały oddane do dyspozycji dziennikarzy podczas prezentacji.

Co ciekawie Francuzi zrezygnowali (jak na razie) z jakiegokolwiek systemu 4x4. 3008 nie posiada ani permanentnego napędu na obie osi, ani mechanizmu opartego na sprzęgle wiskotycznym typu Haldex, jak ma to miejsce u większości jego rywali. Peugeot postanowił, że do czasu wprowadzenia hybrydowej wersji HYbrid4 (rok 2011), do jazdy w lekkim terenie w zupełności wystarczy system Grip Control w połączeniu z oponami typu Mud & Snow (dostępny za dopłatą 600 PLN). Umieszczony przy przedniej osi umożliwia lepsze sterowanie napędem kół przednich, na żądanie kierowcy. Poprzez dodatkowe pokrętło umieszczone między siedzeniami, kierowca ma możliwość wyboru jednego z pięciu trybów odpowiednich dla warunków panujących na trasie: tryb standardowy, śnieg, off road, piasek i ESP Off. Grip Control to rodzaj rozwiniętego wspólnie z firmą Bosch systemu antypoślizgowego ESP, który został zintegrowany z napędem auta.

Zobacz relację z polskiej premiery Peugeota 3008 w mojeauto.tv!

W bogatym wyposażeniu opcjonalnym znaleźć można także wyświetlacz typu Head-Up Display, system Distance Alert przestrzegający odpowiedniego odstępu między pojazdami czy wspomaganie przy ruszaniu na wzniesieniu.

Najtańszy egzemplarz Peugeota 3008 został wyceniony przez producenta na 69 900 PLN. Jest to wersja wyposażona w silnik benzynowy 1.6 o mocy 120 KM z pakietem Trendy. W przypadku Diesli najmniej przyjdzie zapłacić klientom za wariant Trendy HDi 110 - pojemność 1.6 l. 110 KM. W ofercie są też dwa mocniejsze motory o mocy 150 KM. Jeden z nich to benzyniak 1.6 l., drugi to Diesel 2.0 l., dostępne w najbogatszych wersjach wyposażeniowych Premium i Premium+  od 86 000 do 98 100 PLN.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Peugeot 3008
Peugeot 3008
Cena podstawowa już od: 89 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Peugeot 308
Peugeot 308
Cena podstawowa już od: 68 000 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr. kombi-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Peugeot 3008 Wszystko o Peugeot
Tematy w artykule: Peugeot Peugeot 3008 308

Podobne wiadomości:

Peugeot 308 - akcja serwisowa

Peugeot 308 - akcja serwisowa

Aktualności 2016-12-28

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.