mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Punto przed Corsą

Punto przed Corsą

Pod koniec lata przyszłego roku na rynku zadebiutuje nowa generacja Fiata Punto zaprojektowana przez firmę stylistyczną Giugiaro.

Punto przed Corsą

O tym, iż to Fiat prędzej wprowadzi do sprzedaży wspólnie opracowywany model, zadecydował fakt, iż ostatnia Corsa później zadebiutowała na rynku (w 2000 r.) i jej żywotność nie dobiegła jeszcze końca. Punto na rynku pojawiło się rok wcześniej, w 2003 roku zostało poddane tylko lekkiemu faceliftingowi.

Wspólne prace nad nowymi modelami przeprowadzane są w zakładach Fiata w Turynie pod niemieckim przewodnictwem. Spośród 120-osobowej załogi 80 ludzi jest pracownikami Fiata, zaś 40 Opla. Następcy Punto i Corsy będą zbudowani na tej samej platformie podłogowej, będą mieć wspólne układy kierownicze, elektrykę, elektronikę, osie, hamulce, siedzenia, silniki i skrzynie biegów. Pozwoli to na zaoszczędzenie około 20 procent kosztów przez każdy z koncernów. Nie przełoży się to jednak na niższą cenę, bo już producenci zapowiedzieli, iż w zamian będą oferować lepsze wyposażenie i wyższą jakość wykończenia.

Nowe Punto będzie o 6 cm dłuższe i będzie mierzyć 3,90 m. Z jednej strony wpłynie to na zwiększenie ochrony pieszych, a z drugiej na powiększenie przestrzeni bagażowej (obecnie 265 l przy normalnym ustawieniu tylnych siedzeń). Auto będzie też o 2 cm wyższe (1,50 m), co zapewni trochę więcej przestrzeni wokół głów pasażerów. Nie zwiększy się za to rozstaw osi, gdyż i tak Punto należy do najbardziej przestrzennych w klasie małych aut.

Klienci będą mieli do wyboru aż dziewięć jednostek napędowych, pięć benzynowych i cztery wysokoprężne. Gama silników benzynowych zaczyna się od 1,2-litrowego o mocy 60 KM i kończy na jednostce 1,8-litrowej o mocy 130 KM. Paleta dieslów JTD obejmuje silniki od 1,3 o mocy 70 KM do 1,9 o mocy 150 KM. Po raz pierwszy w ofercie, do niektórych wersji silnikowych, znajdzie się, obok skrzyni pięciobiegowej, także sekwencyjna skrzynia sześciobiegowa. Alternatywą może okazać się także automatyczna skrzynia biegów CVT.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!