mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Reinkarnacja kultowego Audi Quattro

Reinkarnacja kultowego Audi Quattro

W Paryżu Audi zaprezentowało koncepcyjny model Quattro, będący swobodną i futurystyczną interpretacją swojego przodka, który ustalił konkurentom bardzo wysoką poprzeczkę w dziedzinie zastosowanych nowoczesnych technologii jak i sportów motorowych.

Reinkarnacja kultowego Audi Quattro

Zaprezentowany na salonie w Genewie w 1980 roku, teraz obchodzi swoje trzydzieste urodziny, które Audi postanowiło uczcić dosyć hucznie - stworzyło kompletnie nowy samochód, który ma ucieleśniać to, co dziś mogłoby być nazwane "wnuczkiem swojego dziadka", czyli pierwszego Quattro sprzed lat. Wspomniany wnuczek jednak, odmiennie oczywiście od seniora, ma silnik 2,5l TFSI rozwijający moc 408 koni mechanicznych przy sześciostopniowej manualnej skrzyni biegów. Jest to turbodoładowana, pięciocylindrowa jednostka, która w połączeniu ze stałym napędem na cztery koła oraz bardzo lekkim nadwoziem daje niesamowite rezultaty w dziedzinie osiągów. Bazą dla nowego modelu koncepcyjnego jest Audi RS5, nieco skrócone i obniżone, które jest jednym z najbardziej nastawionych na sport modeli producenta z Ingolstadt w historii.

Styl i technika
Pomimo tego że trudno uniknąć skojarzeń z dawcą genów, Quattro, jako auto dwumiejscowe, wygląda agresywnie, odmiennie od dotychczasowych modeli Audi. Jego wlot powietrza na masce jakoby sugeruje, że tam w środku czai się potężna siła. I tak w istocie jest - samochód waży około 1300 kilogramów (dzięki aluminiowemu i karbonowemu nadwoziu) niemal tyle samo co Quattro Sport z 1984 roku, co przy mocy 408 koni daje niesamowite efekty. Koncept potrzebuje jedynie 3,9 sekundy do osiągnięcia prędkości 100 kilometrów na godzinę, co przy średnim spalaniu 8,5 litrów na setkę stanowi niesamowity wynik.

Wnętrze samochodu zostało oczyszczne ze zbędnych zabawek psujących jedynie całość. Oczywiście znajdziemy tu system MMI, który ze swoim dotykowym ekranem skupia w sobie wszelkie elektroniczne gadżety, jednak deska rozdzielcza jest niesamowicie ergonomiczna i logicznie rozplanowana.

Samochód pokazany na paryskich targach ma głównie za zadanie pokazać przyszłość, w jaką będzie szedł design Audi. Jego zmieniony grill, wyostrzone linie i nieco agresywny styl mówią nam, że Audi będzie chciało zmienić nieco swój image. Czy to się uda, zobaczymy w, przypuszczalnie, niedalekiej przyszłości.

 

 

Zobacz koniecznie: Wszystko o Audi
Tematy w artykule: Audi koncepty targi w Paryżu

Podobne wiadomości:

Audi R8 Spyder V10 Plus - najmocniejsze kabrio w historii

Audi R8 Spyder V10 Plus - najmocniejsze...

Aktualności 2017-06-16

Superauto od Audi i Lamborghini

Superauto od Audi i Lamborghini

Samochody luksusowe 2017-03-11

Elektryfikacja zaraża kolejne gałęzie koncernu z Wolfsburga. Teraz pojawiają się plotki o elektrycznych supersamochodach od Audi i Lamborghini. 

Komentuj:

~zzzzzzzzzz 2010-10-02

wygląda jak połączenie A5 z CAMARO z LF-A

~quattro 2010-10-02

pierwsze Audi, po rodzinie TT-ek, które naprawde się podoba. REWELACJA ! Oczywiście cena będzie rzędu 60-80 tys. Euro, a więc nie będzie to zbyt popularne autko :(

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV
Toyota TJ Cruiser - oto nowy SUV
Kilka tygodni temu Toyota zastrzegła znak towarowy TJ Cruiser. Wszystko wskazuje na to, że niebawem dołączy do gamy kolejny SUV. Pierwsze doniesienia mówią o wersji produkcyjnej konceptu FT-4X, który zadebiutował w Nowym Jorku.