mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Saab Aero X: Bio-myśliwiec

Saab Aero X: Bio-myśliwiec

Salon Samochodowy w Genewie będzie miejscem debiutu koncepcyjnego pojazdu marki Saab o nazwie Aero X. Dwumiejscowe, sportowe Coupe ma łamać wszelkie kanony dotychczasowej myśli technicznej.

Saab Aero X: Bio-myśliwiec
Przy projektowaniu linii nadwozia Aero X inspirowano się konstrukcją samolotu. Dzięki temu szwedzki bolid posiada dach panoramiczny (podobny jak w wojskowym myśliwcu), którego kąt widoczności wynosi aż 180 stopni. O łatwe wsiadanie i wysiadanie dbają natomiast drzwi otwierane do góry. Szklany koncept pozbawiony jest słupków A, które zastąpione są przez połączone szyby boczne z szybą przednią. Tylna szyba natomiast ma możliwość otwierania co ułatwia dostęp do małej - ale zawsze - przestrzeni bagażowej.

Zobacz galerię zdjęć Saaba Aero X

Moc wspomnianych 400 koni mechanicznych przekazywana jest przez siedmiostopniową, automatyczną skrzynię biegów z podwójnym sprzęgłem. Na kierownicy zamontowano również łopatki, które umożliwiają sekwencyjną zmianę biegów. Prędkość maksymalna Saaba Aero X wynosi 250 km/h, a przyspieszenie do „setki” odbywa się w 4,9 sekundy.

Mierzący 4,70 m długości,  1,90 m szerokości i 1,27 m wysokości Saab poza ekstrawaganckim wyglądem zewnetrznym dysponuje równie finezyjnym wnętrzem. Cockpit Aero X zdobią futurystyczne przyciski i wskaźniki. Zegary wykonane są w technologii 3D, a wszystkie diody i system oświetlenia opiera się na rozwiązaniach LED. Dzięki nim Saab Aero X w nocy wygląda jak bożonarodzeniowa choinka. Cała deska rozdzielcza oraz siedzenia bazują na koncepcji "samolotowej" - panuje ergonomia i przestrzeń.

Karoseria Aero X wykonana została z ultra-lekkich materiałów stalowych i włókien węglowych. Auto wyposażono w 22”calowe koła o rozmiarach opon 265/30 z przodu i 325/25 z tyłu.

Czytaj także:

Będzie mały Saab!? 2006-02-09

Saab BioPower nagrodzony 2006-01-12

 Ekologia i moc Saaba 2005-12-29

Dobry start Saaba 9-5 BioPower 2005-12-28
Zobacz koniecznie: Wszystko o Saab
Tematy w artykule: Saab Saab Aero x

Podobne wiadomości:

Top 10 wydarzeń 2014

Top 10 wydarzeń 2014

Aktualności 2014-12-30

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Saab powraca - kolejna odsłona telenoweli

Aktualności 2016-12-02

Komentuj:

~afa 2006-05-23

Sliczne autko nie z tej ziemi... Spelnione marzenie...

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.