mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Samochód przyszłości w Polsce + [VIDEO]

Samochód przyszłości w Polsce + [VIDEO]

Do Warszawy zawitał samochód, który jest początkiem nowej ery w historii motoryzacji. Mitsubishi iMIEV jest to pierwszy, seryjnie produkowany samochód elektryczny na świecie. Mieliśmy okazję zobaczyć jak będziemy jeździć już za parę lat.

Samochód przyszłości w Polsce + [VIDEO]

Mitsubishi iMIEV to samochód elektryczny. To oznacza, że jest bardzo przyjazny środowisku. Elektryczny napęd to zerowa emisja dwutlenku węgla i tlenków azotu do atmosfery. Zapewnia on koszty podróży, które są co najmniej o jedną trzecią niższe niż w przypadku samochodów o konwencjonalnym napędzie.
Układ napędowy elektrycznego Mitsubishi opiera się na akumulatorach litowo-jonowych. Jest to 88 ogniw połączonych szeregowo. Zasilają one bardzo mały i lekki silnik synchroniczny ze stałym magnesem o mocy 64 koni mechanicznych. Motor dysponuje momentem obrotowym o wartości 180Nm praktycznie od najniższych obrotów. Prędkość maksymalna samochodu to 130 km/h.

Zobacz relację z polskiej prezentacji Mitsubishi iMIEV w mojeauto.tv!

Układ napędowy wykorzystuje system odzyskiwania energii z hamowania. Silnik może wtedy pracować jako prądnica, a uzyskiwana energia jest kumulowana w akumulatorach. Nad działaniem tych podzespołów czuwa system operacyjny MiEV OS, który nie tylko monitoruje poziom naładowania baterii i stan odzyskiwania, ale także dba by energia byłą optymalnie rozdysponowana.

Z silnikiem współpracuje jednostopniowa przekładnia redukcyjna. Oferuje ona trzy ustawienia pozwalające się cieszyć maksymalną jazdą, maksymalną ekonomią lub maksymalnym odzyskiwaniem energii. Niestety jak na razie największą bolączką samochodów elektrycznych jest ich zasięg. W przypadku Mitsubishi iMIEV wynosi on 160 kilometrów. Wydaje się to niedużo, ale według badań przeprowadzonych przez japoński koncern średnia ilość kilometrów dziennie przejechanych w mieście wynosi nie więcej niż 40 kilometrów, a w święta 60 kilometrów. Pomimo tego podczas jazdy trzeba pilnować zasięgu bowiem ładowanie akumulatorów może trochę potrwać.

 

Ładowanie może się odbywać na trzy sposoby. Za pomocą gniazda 100V czas ładowania wyniesie aż 14 godzin. 200V skróci czas ładowania do 7 godzin. Najszybsze uzupełnianie energii odbywa się przy użyciu gniazdka prądu trójfazowego i stacji szybkiego ładowania. Wtedy całość trwa tylko pół godziny.
Pomimo małych gabarytów przestrzeń wewnątrz auta zdaje się być wykorzystana maksymalnie. Mimo panującego minimalizmu znajdziemy tutaj takie udogodnienia jak klimatyzacja czy radioodtwarzacz. Całość wykonana z jakością przypominającą inne auta Mitsubishi. Jedyny problem to ilość miejsca dla pasażerów. Zmieszczą się tam cztery osoby, ale już osoby o średnim wzroście będą narzekać na małą przestrzeń.

Mitsubishi iMIEV jest już sprzedawany w Japonii od dwóch miesięcy. Jak dotąd zainteresowanie jest duże, bowiem firma zdobyła zamówienia wypełniające roczny plan. Teraz sprzedano 1.400 egzemplarzy, a już w przyszłym roku do klientów trafi 5 tysięcy elektrycznych aut. Europejska wersja samochodu będzie dostępna już w drugiej połowie przyszłego roku. Wtedy też poznamy jego cenę na Starym Kontynencie.


Podobne wiadomości:

Zerowa emisja – B-klasa F-CELL

auto motor i sport 0000-00-00

Nowe serca w Audi

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

~w 2009-09-17

pierwsze auto elektryczne produkowane seryjnie..proosze nie wypisywac takich glupot

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando