mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Seat prosto z komiksu

Seat prosto z komiksu

Tegoroczne stoisko Seata na targach motoryzacyjnych zdominowane jest przez świat fantazji. Nowa wersja studyjna Seata Ibizy została zainspirowana postacią bohatera komiksów, Michaelem Vaillantem.

Seat prosto z komiksu

Wspomniany wyżej model jest wynikiem pasji komiksowej dyrektora działu projektowania hiszpańskiego koncernu, Luca Donckerwolke. Nowa Ibiza będzie teraz bohaterem komiksowej historii. Ekspozycja przygotowana przez SEATa ma przyciągać gości, gdzie będą mogli obejrzeć samochód, który istnieje nie tylko w wyobraźniach twórców komiksu i na papierze, a samochód oparty na rzeczywiście istniejącym modelu seryjnym. Auto, które mogłoby zostać pierwszym kompaktem komiksowego kierowcy Michaela Vaillanta.

Model ten został przygotowany tylko w celu urozmaicenia wystawy. Póki co nie są brane pod uwagę pomysły wprowadzenia go do produkcji seryjnej. Pomysł samochodu został oparty na prototypie SEAT Sport, gdzie specjalna Ibiza została zmodyfikowana z obu stron, a także poszerzona o 40 mm z każdej strony. Osadzona była na oponach w 19 calowych obręczach.

Sercem tego projektu jest turbodoładowany silnik o pojemności 1.8 litra, na codzień znany z Leona Cupra. Moc silnika uległa małym modyfikacjom, przez co zwiększyła się liczba koni mechanicznych o 15, co w rezultacie daje ich 240. Umiejscowione we wnętrzu elementy zapewniające bezpieczeństwo, zostały pokolorowane na niebiesko. Takie same akcenty posiada nadwozie. Wszędzie zauważyć można charakterystyczne znaczki w kształcie litery V, również na prawej stronie siatkowanego grilla.

Zobacz galerię zdjęć modelu Seat Ibiza 2006

Nadwozie z grubsza przypomina seryjny model, lecz w rzeczywistości w linii od okien w dół jest to zupełnie coś nowego. Dłuższy, bardziej zdecydowany przód, nowe reflektory, potężna osłona chłodnicy, rozciągająca się na całą długość zderzaka. Charakter podkreślają wysklepione nadkola oraz przetłoczenia nad linią okien. Obniżony o 40 mm prześwit nadaje mu ostrego smaku. Z tyłu zaprojektowany na nowo zderzak posiada w dolnej części jednolitą, czarna powierzchnię. Rura wydechowa o trójkątnym kształcie została umiejscowiona na samym środku.

Ogólnym zamierzeniem szefów Seata było wsparcie premiery Ibizy 2006. Skojarzenie z Vaillantem miała dodać całemu przedsięwzięciu popularności. Poza nową Ibizą w Genewie zobaczyć będzie można jeszcze szereg innych, odświeżonych samochodów wprost z półwyspu Iberyjskiego.

Czytaj także:

"Prawie nowy Seat Ibiza" (2006-01-25)

"Ibiza Cupra w akcji" (2005-06-17)

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.