mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Sportowa limuzyna M5

Sportowa limuzyna M5

Z początkiem przyszłego do roku do sprzedaży trafi najnowsza generacja sportowego modelu BMW M5 z mocniejszym silnikiem i lepszymi osiągami.

Sportowa limuzyna M5

Najnowsze M5 jest już czwartą generacją tego sportowego modelu, jaki pojawi się w sprzedaży. Od 1985 roku łączna produkcja tej serii wyniosła 33 tysiące egzemplarzy.

Nowa generacja to po raz pierwszy użyty przez koncern z Monachium w seryjnej produkcji dziesięciocylindrowy silnik, którego pięciocylindrowe głowice ułożone są pod kątem 90 stopni. Ta pięciocylindrowa jednostka o mocy 507 KM i maksymalnym momencie obrotowym 520 Nm po raz pierwszy pokonała magiczną granicę 100 KM na każdy litr pojemności silnika. W porównaniu do poprzedniej wersji V8 545i osiągi silnika V10 są o 25 proc. lepsze.

Ta najmocniejsza jednostka w historii seryjnych modeli BMW pozwala na osiągnięcie ze startu prędkości 100 km/h w niecałe 5 sekund, zaś 200 km/h w 15 sekund. Maksymalna prędkość ograniczona jest elektronicznie do 250 km/h, choć z całą pewnością model ten mógłby pojechać dużo szybciej.

Do przeniesienia napędu służy siedmiobiegowa sekwencyjna skrzynia biegów, która pozwala na 20 procent szybszą zmianę biegów w porównaniu do sześciobiegowej przekładni poprzedniego modelu M5. Nowa skrzynia może pracować w trybie automatycznym lub ręcznym, a zmiana biegów może się odbywać za pomocą dźwigni lub manetek przy kierownicy. Do tego dochodzi możliwość wyboru jednego z jedenastu dostępnych programów zmiany biegów, sześciu dla trybu ręcznego i pięciu dla automatycznego. Programy te pozwalają na wybór sposobu jazdy, od najbardziej dynamicznego, sportowego do najekonomicznego.

Najnowszy M5 jest zapowiedzią innych nowości w rodzinie modeli z literką M. W 2005 roku pojawi się M6 bazujący na obecnej szóstce coupe z silnikiem V10 oraz w 2006 roku M3 z silnikiem V8 o mocy 400 KM. Cisza natomiast w temacie nowego M5 Touring spowodowana jest słabym popytem na ten model na amerykańskim rynku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
Plebiscyt Best Cars 2019 ? zagłosuj!
W tym roku po raz 25. oddajecie swoje głosy na ulubione samochody, a my jak co roku jednej osobie wręczymy nagrodę główną ? nowe Subaru XV!