mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Sportowiec dla twardzieli

Sportowiec dla twardzieli

Jeśli uważasz, że Subaru Impreza w wersji WRC jest na tyle słaba, że nie wzbudzi w Tobie jakiegokolwiek zainteresowania, a jazda Citroenem Xsara WRC sprawia, że usypiasz, to znaczy, że jeszcze nie miałeś okazji, żeby zapoznać się z prawdziwym dżentelmenem wśród samochodów rajdowych, Astonem Martinem Rally GT.

Sportowiec dla twardzieli

Przygotowaniem tego niezwykłego modelu zajął się Prodrive. Tak, wtajemniczeni doskonale rozpoznają, że jest to ta sama firma, która 'maczała palce' w znanym prawie pod każdą szerokością geograficzną Subaru Impreza. Podłożem dla powstania superszybkiego samochodu rajdowego był 'cywilny' model V8 Vantage. I na tym kończą się podobieństwa.

Inżynierowie w pocie czoła pracowali nad tym, żeby z ośmiocylindrowej jednostki udało się wyciągnąć 420 koni mechanicznych. Moment obrotowy silnika w tym samochodzie wynosi 410 Nm. W jego wnętrze zaimplementowano pełno-wymiarową klatkę bezpieczeństwa, spotykaną w samochodach serii WRC  Zawieszenie Astona na zostało zmodyfikowane na specjalne i tym razem wspomagać je będą sprężyny przygotowane przez firmę Eibach. Standardowa skrzynia biegów w samochodzie była na tyle dobra, że postanowiono zostawić ją w spokoju. Jednakże dla bardziej wymagających klientów dostępna będzie wersja charakteryzująca się krótszym przełożeniem.

Początkowo samochód ten został stworzony na specjalne życzenie dla Frederica Dora, który przez długi czas współpracował z firmą Prodrive, reprezentując ją okazjonalnie w wyścigach z serii Le Mans. Samochód ten przez kilka razy brał udział w wyścigach, lecz odbywały się one tylko na asfalcie. Jak do tej pory nikt nie wpadł na pomysł, żeby sprawdzić go na szutrze podczas mistrzostw świata z serii WRC.

Drogą pantoflową szerzy się już informacja o tym, że auto wystąpi już w grudniu podczas imprezy z okazji Rajdu Mistrzów na stadionie Stade de France. Firma Prodrive poinformowała, że świeże dostawy rajdowego Astona rozpoczną się już pod koniec tego roku.

Czytaj także:

Aston Martin na sprzedaż? (2006-09-01)

Wstrząśnięty, ale nie zmieszany (2006-08-30)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Aston Martin
Tematy w artykule: Aston Martin

Podobne wiadomości:

Aston Martin Zagato prezentuje dwie nowości

Aston Martin Zagato prezentuje dwie nowości

Samochody luksusowe 2017-08-16

Używany Aston Martin z gwarancją

Używany Aston Martin z gwarancją

Aktualności 2016-11-01

Komentuj:

~banszuc 2006-12-15

jest oki

~ewa 2006-10-23

zajbista fura

~laik 2006-10-11

a co to jest WRC??

~WRC 2006-10-10

A co to jest Xsara WRC ?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.