mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Tata Nano po raz pierwszy w Polsce

Tata Nano po raz pierwszy w Polsce

Bez wątpienia jedną z największych gwiazd odbywającej się w minionym tygodniu wystawy Poznań Motor Show była europejska wersja modelu Tata Nano. Ten najtańszy samochód świata, jak się o nim mówi, na polskim rynku zadebiutuje w przyszłym roku.

Tata Nano po raz pierwszy w Polsce
Prezentowany w Poznaniu egzemplarz, który do Wielkopolski przyjechał prosto z Genewy, był jednak prototypową jeszcze wersją modelu z napędem elektrycznym. Model ten posiadał polimerowe akumulatory litowo-jonowe napędzające silnik o mocy 40 kW (54 KM) i oferujące zasięg do 160 km, który w praktyce sprawdza się w codziennej eksploatacji. Technologia, która już w tym roku zastosowana będzie również w modelu Tata Indica Vista EV, powstała w norweskiej Miljo, spółce zależnej od Tata Motors Limited.

Zanim jednak do sprzedaży trafi wersja elektryczna Nano EV (2013), już w przyszłym roku będzie można nabyć "zwykłe" Nano. Tata Nano Europa jest znacznie zmodyfikowaną i zaawansowaną konstrukcją w stosunku do tej, która już sprzedawana jest na rynku indyjskim. Przede wszystkim priorytetem było bezpieczeństwo - wzmocniono konstrukcję auta, przedefiniowano strefy zgniotu, wzmocniono strefy boczne, w wyposażeniu seryjnym pojawią się ABS oraz poduszki powietrzne.

Niewielkie rozmiary zewnętrzne auta (3196/1570/1608 mm) w pełni pasują do nazwy modelu (nano z jęz. greckiego to karzeł). Dzięki temu auto będzie niezwykle zwinne i pozwoli kierowcy zaparkować w wielu miejscach, gdzie innym nawet się to nie będzie śniło. Jednocześnie wnętrze Nano zapewnić ma wystarczającą ilość miejsca dla czwórki podróżujących.

Do napędu Taty Nano wykorzystany będzie 3-cylindrowy oszczędny silnik o pojemności 1,0 litra i mocy 45 KM, który powinien sprawnie napędzać ten lekki pojazd. Nowy silnik według danych producenta zużywa średnio znacznie poniżej 5 l paliwa na każde 100 km. Oczywiście silnik został tak dostosowany, by spełniać drugi istotny czynnik z punktu widzenia europejskiego rynku - rygorystyczne normy emisji spalin.

Na poznańskiej wystawie nie mogło oczywiście zabraknąć pytania o polskie ceny "najtańszego samochodu świata". Choć przedstawiciele importera marki Tata na polski rynek nie potrafili, czy też nie chcieli odpowiedzieć na to pytanie, nieoficjalnie mówiło się, iż ceny powinny zaczynać się od ok. 17 tys. zł. Do wyboru będą dwie wersje wyposażeniowe, jednak jak na razie nie jest znana także ich specyfikacja (wyposażenie standardowe, opcjonalne).
Zobacz koniecznie: Wszystko o Tata Nano Wszystko o Tata
Tematy w artykule: Tata Tata Nano rynek polski

Podobne wiadomości:

Volkswagen i Tata - nie będzie wspólnego projektu

Volkswagen i Tata - nie będzie wspólnego...

Aktualności 2017-08-15

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Rekordowa produkcja samochodów w Polsce

Aktualności 2015-07-07

Komentuj:

~DriftningCentrum-sQad 2010-11-26

Jeśli NANO będzie za ok 17 tyś złotych przetrze szlaki dla marki TATA. jestem przekonany że nie tylko w polsce ,ale i w europie ludzie będą masowo kupować te auta i co się dziwić . NANO bedzie kluczem do furtki Motoryzacji Europejskiej .

~~opserwator 2010-04-10

Jak Deawoo wchodziło na rynek polski straszono ludzi wszystkim- brakiem części zaplecza...... . A dzisiaj jest to część Chewroleta. Podobnie będzie z tymi autkami czego im i sobie życzę. A molochy niechaj zostaną w cenie jeszcze wyższej przykryte kurzem w extra salonach.

~Tadeusz 2010-04-09

Kupię sobie takie auto, zamiast skutera. Jest ok. Tylko nie wariujcie z ceną.

~Tadeusz 2010-04-09

Kupię sobie takie auto, zamiast skutera. Jest ok. Tylko nie wariujcie z ceną.

~Tadeusz 2010-04-09

Kupię sobie takie auto, zamiast skutera. Jest ok. Tylko nie wariujcie z ceną.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.