mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > To pierwsza seryjna Toyota na wodór

To pierwsza seryjna Toyota na wodór

Segment pojazdów hybrydowych nie miałby takiej pozycji, gdyby nie Prius, czy ogólnie Toyota. Czy już niebawem podobnie można będzie mówić o segmencie pojazdów zasilanych wodorem? Już w przyszłym roku pojawi się pierwsza seryjna Toyota zasilana takim paliwem.

To pierwsza seryjna Toyota na wodór
Podczas wystawy paryskiej byliśmy świadkami światowej premiery produkcyjnej już wersji zasilanej ogniwami paliwowymi Toyoty Fuel Cell Sedan. Ta czteroosobowa limuzyna będzie miała taki zasięg na jednym tankowaniu, jak tradycyjne samochody benzynowe. Całkowite napełnienie zbiorników (2 sztuki przystosowane do magazynowania sprężonego wodoru 70 MPa) wodorem zajmuje jedynie 3 minuty, a jego największą zaletą ma być emisja wyłącznie pary wodnej.

Pierwszy seryjny samochód napędzany energią wodorowych ogniw paliwowych jest rozwinięciem modelu koncepcyjnego Toyota FCV, który został zaprezentowany rok temu na wystawie samochodowej w Tokio. Wersja produkcyjna, choć jest mocno zbliżona do modelu koncepcyjnego, otrzymała nowy projekt grilla, reflektorów przednich i tylnych oraz tradycyjne lusterka w miejsce kamer.

Samochód trafi do sprzedaży w Japonii w kwietniu 2015 roku, a latem zadebiutuje także w Europie i Stanach Zjednoczonych. Cena modelu w Japonii będzie wynosiła ok. 7 milionów jenów. Początkowo sieć sprzedaży zostanie ograniczona wyłącznie do regionów o rozwiniętej infrastrukturze do tankowania wodoru. Wiadomo, że w Europie, w momencie debiutu rynkowego, zaledwie w czterech krajach będą dostępne stacje z paliwem wodorowym. Toyota jednak zapowiada, że będzie prowadzić kampanie i rozmawiać z przedstawicielami państw oraz większych miast, by rozbudować sieć takich stacji.

Ceny pojazdu w Europie i Stanach Zjednoczonych, dokładna specyfikacja, wyposażenie oraz plany sprzedaży zostaną ogłoszone w późniejszym terminie.

Podobne wiadomości:

Nowy crossover Toyoty w Paryżu

auto motor i sport 0000-00-00

Na paryskich targach motoryzacyjnych w najbliższym miesiącu Toyota pokaże m.in. nowego crossovera. Będzie mniejszy od RAV4.

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Toyota, Mazda i Denso utworzyły alians

Aktualności 2017-10-05

Komentuj:

~agrello 2014-12-29

Fajna ta toyota Mirai może kiedyś po Priusie przyjdzie na nią czas. Tylko ciekawe kiedy będzie rozsądnie kosztowała.

~Rene 2014-10-31

szacun dla toyoty za szukanie nowych, lepszych i bardziej ekonomicznych technologii. jestem ciekawa jak historia z wodorem przez najbliższe lata będzie się rozwijałą. Hybrydy mają sie więcej niż dobrze.

~to Vera 2014-10-07

a ciekawe gdzie to coś sobie zatankujesz????

~alarik 2014-10-07

tego jeszcze chyba nie było! toyota zawsze pozytywnie zaskakuje swoimi technologiami.

~Vera 2014-10-07

Ta toyota zrobila na mnie spore wrazenie, jest duzo ladniejsza od priusa (porownuja ja z nim) i ta nowa technologia. Jestem ekolozka wiec takie rozwiazanie byloby dla mnie idealne.. Szkoda ze bedzie taka droga, ale chyba juz zaczne odkladac zeby kiedys moc sobie pozwolic:)

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Solaris wybuduje kolejny zakład
Solaris wybuduje kolejny zakład
Producent pojazdów komunikacji miejskiej z wielkopolskiego Bolechowa przygotowuje się do kolejnej inwestycji. Solaris Bus & Coach wybuduje piąty zakład produkcyjny. Spółka kupiła 8,3 ha w okolicach Środy Wielkopolskiej.

Zalando Zalando