mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > VW z... kierowcą w opcji

VW z... kierowcą w opcji

Ostatniego piątku miała miejsce premiera nietypowego Volkswagena Touarega. Przygotowaniem specjalnego, wypchanego elektroniką modelu do zawodów US Grand Challenge 2005 zajęli się naukowcy.

VW z... kierowcą w opcji

Lista wyposażenia standardowego (TU zobacz pełną gamę modeli), nawet w najtańszej wersji niemieckiego SUV-a, jest długa i wprost zachęca do jazdy. Za 247.590zł mamy wszystko, a nawet więcej, co potrzebne jest kierowcy do szczęścia - można by powiedzieć "odpalam i jadę".

I właśnie - efektem współpracy firmy z Uniwersytetem w Stanford jest Volkswagen Touareg, który... nie potrzebuje kierowcy. Efektem prac jest samojezdne laboratorium systemów następnej generacji, których zadaniem jest uzyskanie efektu synergii.

Kooperacja dotychczas stosowanych systemów ESP, cruise control, radarów i kamer wraz z GPS i laserami podłączonymi do siedmiu komputerów Pentium daje rezultat w postaci samochodu, który sam wie jak jechać. Komputerów (każdy ma procesor 1.6 GHz) analizują dane z otoczenia i za pośrednictwem kompleksowego systemu "drive-by-wire" (kierowanie, przyspieszanie i hamowanie) egzekwują wykonanie zadanych manewrów.

I po co to wszystko? Jak zawsze dla nagrody. Wyścig Grand Challenge to druga edycja ogłoszonego przez amerykański departament obrony konkursu na jazdę bezzałogowym autem. Ósmego października startujące pojazdy wyruszą na 175-milową (280 km.) trasę przez pustynię.

Dwa miliony dolarów przypadnie autu, które bez kierowcy, ani obsługi przejedzie najdłuższy dystans (można nawracać) bezawaryjnie i bezwypadkowo. Czyli jak na testach w wojsku - do ostatniej kropli - benzyny w tym przypadku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross