mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Wojskowy Jeep J8 już gotowy

Wojskowy Jeep J8 już gotowy

Początki przygody marki Jeep z armią amerykańską sięgają lat czterdziestych ubiegłego wieku i legendarnego Willysa MA. Teraz gotowy jest już nowy model tej amerykańskiej marki, który z powodzeniem może pełnić podobne funkcje.

Wojskowy Jeep J8 już gotowy

Pierwsza oficjalna prezentacja Jeepa J8 miała miejsce podczas tegorocznej edycji Euro Camp Jeep, który odbył się w niemieckim Land Fleesensee. Produkowany jest on przez egipską fabrykę Chrysler LLC (joint-venture) w Kairze, a do sprzedaży wchodzi jeszcze w tym miesiącu.

Punktem wyjścia do stworzenia modelu J8 był Wrangler Unlimited, w którym podwyższono wytrzymałość i funkcjonalność mechanizmów. Wzmocniona rama jest bardziej odporna mechanicznie oraz zwiększa ładowność auta do 1.250 kg. Tylny most Dana 60 zawieszony został na resorach piórowych i wyposażony w hamulce tarczowe o wzmocnionej konstrukcji. Z kolei system napędu 4x4 Command-Trac zapewnia J8 maksymalną sprawność i optymalne osiągi w jeździe szosowej i terenowej.

Pod masją Jeepa J8 znajdzie się czterocylindrowy, turbodoładowany silnik wysokoprężny o pojemności 2,8 litra, mocy 158 KM i maksymalnym momencie obrotowym 400 Nm, który jest wystarczająco mocny, by pozwolić holować przyczepę o masie do 3.500 kg. Do przeniesienia napędu służy pięciostopniowa przekładnia automatyczna.

W wyposażeniu auta znajdują się m.in. specjalny układ filtrowania powietrza oraz snorkel na masce pozwalający pokonywać przeszkody wodne o głębokości do 762 mm (najwięcej w segmencie), a także nieprzerwane działanie przez ok. 5 godz. w warunkach np. burz piaskowych.

Jeep J8 może być wytwarzany w różnych konfiguracjach nadwozia i siedzeń, w wersji dwudrzwiowej z przedłużoną skrzynią ładunkową do przewozu osób lub sprzętu albo czterodrzwiowej, do ruchu prawo- i lewostronnego.

Mimo że nieprzeznaczony do frontowych działań bojowych, Jeep J8 może być odpowiednio opancerzony i służyć jako pojazd dowodzenia, transporter kołowy żołnierzy lub ładunków, sanitarka, pojazd łącznikowy itp., oraz w służbie obronno-cywilnej agend rządowych. Szakle i zaczepy holownicze oraz masywne zderzaki typu "heavy-duty" umożliwiają łatwy transport lotniczy lub helikopterowy.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Jeep J8 Wszystko o Jeep
Tematy w artykule: Jeep Jeep J8

Podobne wiadomości:

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

FCA wzywa do serwisu 1,3 mln samochodów

Aktualności 2017-07-18

Nowy Jeep Compass - znamy polski cennik

Nowy Jeep Compass - znamy polski cennik

Aktualności 2017-05-26

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Prawo jazdy - szykują się kolejne zmiany?
Szykują się spore zmiany w kursach na prawo jazdy. Nowe przepisy przewidują, że kierowca musiałby zdawać egzamin co rok. Takie zmiany na pewno wywołają duży sprzeciw opinii publicznej.
Austria. Czas na oddech Austria. Czas na oddech