mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Wyścigówka Mercedesa dla wszystkich

Wyścigówka Mercedesa dla wszystkich

Równolegle z premierą rynkową Mercedesa SLS AMG prezentowany jest wariant GT3. Ta sportowa wersja "Gullwinga" charakteryzuje się spektakularnym designem i pełnokrwistą technologią sportową.

Wyścigówka Mercedesa dla wszystkich
Zaprojektowany zgodnie ze specyfikacjami GT3 FIA, Mercedes SLS AMG GT3 to samochód wyścigowy adresowany do klientów rywalizujących w emocjonujących wyścigach dla pojazdów GT na krótkich i długich dystansach. Dzięki niższym kosztom uczestnictwa w porównaniu do tradycyjnych wyścigów, imprezy te cieszą się coraz większą popularnością na całym świecie.

Sylwetka nowego modelu SLS AMG GT3 jest szeroka i płaska, o sportowej linii. Podczas jej modelowania położono nacisk na własności aerodynamiczne samochodu – co można poznać nie tylko po nowym dolnym spojlerze zderzaka przedniego z dyfuzorem, masce z centralnie umieszczonym wlotem powietrza i po szerszych błotnikach przednich i tylnych, ale także po bocznych kanałach wentylacyjnych wnęk kół, bocznych spojlerach dolnych z kanałami chłodzącymi hamulce tylnej osi, gładkim podwoziu z tylnym dyfuzorem i wysuwanym spojlerem. Wszystkie te cechy zapewniają niski współczynnik oporu aerodynamicznego i maksymalną siłę dociskającą, gwarantując jednocześnie skuteczne chłodzenie podzespołów narażonych na wysokie temperatury. Słupki B mieszczą w sobie standardowy wlew systemu szybkiego uzupełniania paliwa.

FIA określi maksymalne osiągi centralnie umieszczonego, 6,2-litrowego silnika AMG V8 ze smarowaniem w technologii suchej miski olejowej. Działanie to ma na celu zapewnienie równych szans wszystkich samochodów biorących udział w wyścigach. Ten proces klasyfikacyjny, podczas którego określa się także masę własną pojazdu, zostanie ukończony w 2010 r.

Przeniesienie mocy w wariancie GT3 zapewnia sekwencyjna sześciostopniowa skrzynia biegów z manetkami zmiany biegów w kierownicy i wielotarczową zintegrowaną blokadą mechanizmu różnicowego. Podobnie jak w standardowym SLS AMG, przekładnia została umieszczona w pobliżu tylnej osi; jest ona połączona z silnikiem za pomocą rury reakcyjnej, wewnątrz której węglowy wał napędowy obraca się z prędkością silnika.

Koła tylne i przednie zawieszone są przy pomocy podwójnych wahaczy poprzecznych z kutego aluminium. Regulacja resorów i amortyzatorów, wysokości zawieszenia, stabilizatorów oraz rozstawu i pochylenia kół pozwala na zmianę ustawień podzespołów pojazdu pod kątem toru wyścigowego. Zębatkowy układ kierowniczy o niemal bezpośrednim przełożeniu oraz system wspomagania zależny od prędkości pozwala na wyjątkowo sprawne kierowanie autem. Za obręczami kół AMG ze stopu metali lekkich o centralnej blokadzie mieszczą się kompozytowo-stalowe hamulce sportowe z ABS.

Po otwarciu charakterystycznych, podobnych do skrzydeł drzwi, SLS AMG GT3 ukazuje funkcjonalne wnętrze o rajdowym charakterze. Cechuje je sportowe elementy: stalowa klatka przeciwkapotażowa nie tylko zapewnia bezpieczeństwo kierowcy, ale także dodatkowo wzmacnia aluminiową konstrukcję. Kolejnym wyróżnikiem są kubełkowe fotele z sześciopunktowymi pasami bezpieczeństwa oraz systemem HANS (Head and Neck Support – podparcie głowy i szyi). Centralny wyświetlacz znajduje się w polu widzenia kierowcy pokazując wszystkie istotne informacje, takie jak prędkość, obroty i temperatura silnika, międzyczasy i wybrane przełożenie. Wyścigowa kierownica o średnicy 330 mm z manetkami biegów pozwala z kolei na doskonałą kontrolę pojazdu.

Dodatkowe przełączniki znajdują się na konsoli centralnej. Dzięki nim kierowca może nie tylko uruchomić silnik AMG V8 lub dopasować kontrolę trakcji, ale także włączyć bieg wsteczny lub – w przypadku awarii – aktywować zintegrowany system gaśniczy. Regulacja hamulców znajduje się na tunelu rury reakcyjnej.

Nowy Mercedes SLS AMG GT3 został tak opracowany, by sprostać międzynarodowym wymogom rajdowym FIA GT3 i może on brać udział we wszystkich wyścigach formuły GT3 – w tym oczywiście w popularnym 24-godzinnym wyścigu w Spa-Francorchamps (Belgia) lub na Nurburgring. Klienci zainteresowani tym modelem mogą składać zamówienie od jesieni 2010 – termin dostawy umożliwi im start w sezonie rajdowym 2011. Homologacja zostanie ukończona w marcu 2011 r.

Podobne wiadomości:

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Mercedes Sprinter - pierwsze zdjęcia wnętrza

Ciężarówki i Autobusy 2017-12-05

Nowy Mercedes Klasy A - pierwsze zdjęcia wnętrza

Nowy Mercedes Klasy A - pierwsze zdjęcia...

Aktualności 2017-11-27

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.