mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Zhonghua od Brilliance

Zhonghua od Brilliance

Nowoczesna technologia, nowoczesna stylistyka, nowoczesna cena - pod takim hasłem na rynku niemieckim promuje się pierwszy z chińskich producentów wchodzący na europejski rynek. I wie, gdzie zaczynać, by odnieść sukces.

Zhonghua od Brilliance

Podczas trwających 5 Międzynarodowych Targów Motoryzacyjnych w Lipsku, swoją europejską premierę miały dwa auta z dalekiego kraju środka.

Brilliance Auto ma gotowy do sprzedaży model Zhonghua M1, który będzie nowym graczem w klasie E. Mniejsze auto to jeszcze "nieotwieralny" i odizolowany od zwiedzających Zhonghua M2 który ma gonić Mondeo, Vectrę, Passata i resztę. 

Stylistycznie większy z modeli, szczególnie z frontu, może przypominać nieco Lancię Thesis - jest podobnie majestatyczny. Szkoda, że w przeciwieństwie do M2, Zhonghua nie ma kierunkowskazów w lusterkach, co dodało by jej więcej lekkości.

Z profilu oraz z tyłu auto ma już własną linię, do której najlepiej pasuje określenie stateczna. Brak tu jakichkolwiek ekstrawagancji, króluje klasyczny krój dużego, rodzinnego sedana, a dzięki dużej powierzchni szyb zachowano odpowiednie proporcje.

Segment E, do którego aspiruje Zhonghua M1 to jednak nie tylko styl. Tu, by przetrwać, potrzeba świetnej jakości i komfortu podróżowania. Porównajmy zatem wymiary i jakość wykonania auta z trzema liderami tej klasy w Niemczech.

Przy długości 4,88-metra, szerokości 1,8 i wysokosci 1,45, Zhonghua jest krótsza jedynie od Audi A6, a przebija BMW 5 i Mercedesa E-klasy. Jest jednocześnie najwęższa i najniższa (ale ma 550-litrowy bagażnik), co nie nastraja optymistycznie potencjalnych pasażerów.

Jednak to nad czym Chińczycy będą musieli jeszcze długo popracować, to wykonanie auta. W tej kategorii jest dużo do zrobienia, co widoczne było szczególnie po zajęciu miejsca za kierownicą. Jasne, ładnie zaprojektowane raziło jednak fakturą twardych plastików i niewiele pomagały "drewniane" wstawki.

Czarny, pochodzący jakby z dostawczaka drążek skrzyni biegów (w wersji manualnej) nie poprawiał tego wrażenia, podobnie, jak niektóre źle spasowane elementy.

Sytuację ma ratować bogate wyposażenie standardowe. Choć nie zostały jeszcze zdradzone szczegóły oferty, to na pewno znajdzie się w niej ABS z EBD i EDS, ksenonowe lampy i czujniki parkowanie. Głucho na razie o liczbie poduszek, tak ważnym dziś wyznaczniku bezpieczeństwa, czy też innych elementach z tego zakresu. Wciąż także czekamy na wyniki testów EuroNCAP.

Wjeżdżając na niemiecki rynek, chiński producent stawia wysoką poprzeczkę - gra niemal vabank. Może albo odnieść sukces i wkroczyć potem na ścieżkę dużej sprzedaży w całej Europie - swoją drogą ciekawe, jakie cele zakłada sobie producent - albo dołączyć do podobnych, egzotycznych Kii Magentis i Hyundaia XG, które nigdy nie zawojowały ligi E.

Wiadomo, że Zhonghua ma przebijać się przede wszystkim ceną. Zobaczymy zatem, jakie widełki między poziomem jakości a żądaną ceną, zostaną ustalone na wejściu. Na pewno wjazd nowego auta zaostrzy i tak już zaciętą walkę o klienta - tym bardziej, że cena jest zawsze silnym orężem.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.