mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > Zielona Kia Rio

Zielona Kia Rio

Tegoroczny salon motoryzacyjny w Genewie będzie okazją dla Kia Motors by zaprezentować swój technologiczny potencjał. W ramach specjalnego programu badawczego konstruktorzy koreańskiej marki pracowali przez ostatnie miesiące nad modelem Kia Rio Hybryd.

Zielona Kia Rio

Kilka miesięcy temu Kia Motors wraz z Hyundaiem wygrały przetarg na dostawę prawie 3,5 tysiąca samochodów hybrydowych dla koreańskiego Ministerstwa Ochrony Środowiska. Auta miały zostać skończone w przeciągu dwóch lat. Oznacza to, że najprawdopodobniej do końca pierwszej dekady tego wieku auta tego typu trafią już do prywatnych odbiorców.

Samochód Kia Rio Hybryd biorący udział w testowym programie został wyposażony w nowy układ napędowy. Składa się on z silnika benzynowego o pojemności 1,4 litra oraz motoru elektrycznego, zasilającego prądem zmiennym. Moc jednostki benzynowej o nazwie Alpha II z układem zmiennych faz rozrządu CVVT wynosi 90 koni mechanicznych i rozwija moment obrotowy rzędu 126 Nm. Moc silnika elektrycznego wynosi 12 kW, natomiast jego moment obrotowy to 95 Nm. Całość moc przekazywana jest na przednią oś za pomocą skrzyni bezstopniowej CVT. Konstruktorzy umieścili silnik elektryczny pomiędzy kołem zamachowym, a skrzynią przekładniową. Wspomaga on jednostkę benzynową podczas ruszania, przyspieszania i pokonywania terenów ze wzniesieniami. Podczas spokojnej jazdy moduł elektryczny nie jest uruchamiany, natomiast w czasie hamowania odzyskiwana jest energia. Przy dłuższym postoju (np. na światłach) obie jednostki są automatycznie wyłączane.

Hybrydowa Kia Rio będzie przyspieszać do "setki" w przeciągu 12,2 sekundy. Jej prędkość maksymalna wynosi 180 km/h. Średnie spalanie samochodu będzie utrzymywać się na poziomie 5,29 l/100km. W porównaniu z wersją standardową, nowy samochód będzie wydalał mniej szkodliwych substancji. Emisja CO2 wynosić będzie 126 g/km.

Zobacz serwis specjalny Genewa 2007 w mojeauto.pl!

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Kia Rio
Kia Rio
Cena podstawowa już od: 47 990 PLN brutto
Dostępne nadwozia: hatchback-5dr.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Kia Rio Wszystko o Kia
Tematy w artykule: Kia Kia Rio Kia Rio Rio hybryd

Podobne wiadomości:

Kia Lotos Race 2017 - niebawem start

Kia Lotos Race 2017 - niebawem start

Aktualności 2017-02-02

Kia Stonic - nowy crossover z Korei

Kia Stonic - nowy crossover z Korei

Aktualności 2017-06-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando