mojeauto.pl > motogazeta > Premiery > "Pudełko" rodzinne

"Pudełko" rodzinne

Jeszcze pół roku temu w Genewie prezentowany jako koncepcyjny D-Compact Wagon doczekał się już seryjnej wersji. Na targach w Paryżu światową premierę mieć będzie Daihatsu Materia, który na europejskie drogi wyjedzie na początku 2007 r.

Daihatsu Materia to, jak przystało na tego japońskiego producenta, małe auto, które konkurować będzie w segmencie B. Niewielka długość (3,80 m) sprawia, iż trudno w tym przypadku mówić o rodzinnym aucie, a jednak jak najbardziej w tym przypadku pozory mogą mylić. Szerokość (1,69 m) oraz wysokość (1,635 m), a także rozstaw osi (2,54 m) są już bowiem całkiem przyzwoite. Do tego dochodzi nieco "pudełkowaty" kształt czterodrzwiowego nadwozia (bez istotnych zmian w stosunku do tego prezentowanego w Genewie), dzięki któremu pasażerowie nawet na tylnych siedzeniach nie powinni narzekać na zbyt mało miejsca. Jeśli dodamy do tego przesuwaną w zakresie 16 centymetrów tylną kanapę, to już wiadomo dlaczego auto to ma pewne aspiracje do bycia małym autem rodzinnym.
 
Za napęd Daihatsu Materia odpowiadać będzie nowy, czterocylindrowy, 1,5-litrowy silnik benzynowy o mocy 103 KM oraz maksymalnym momencie obrotowym wynoszącym 132 Nm. Moc na przednią oś przenoszona będzie za pośrednictwem pięciobiegowej manualnej lub czterostopniowej automatycznej skrzyni biegów. W wysposażeniu standardowym znajdzie się m.in. system elektronicznej stabilizacji toru jazdy. Zużycie paliwa ma mieścić się w granicach 7,2 - 7,5 litra na 100 kilometrów.
 
Daihatsu Materia jest już piątą tegoroczną europejską premierą japońskiej firmy. Jak widać, europejski rynek staje się, obok japońskiego, głównym docelowym rynkiem zbytu dla Daihatsu. Szkoda tylko trochę, iż wciąż nie możemy się doczekać aut tej marki na naszym rynku. W dobie kryzysu sprzedaży nowych aut, te małe, o przyzwoite cenie samochody mogłyby zyskać dużą popularność.
 
Czytaj także:

Daihatsu Sonica: Małe i ekonomiczne (2006-06-28)

Sportowy Sirion (2006-03-29)

Copen dla Europejczyka (2006-02-27)

Malutki Trevis (2006-02-10)

 
 


Podobne wiadomości:

Daihatsu zaprezentowało FX Concept

Daihatsu zaprezentowało FX Concept

Aktualności 2015-08-21

Toyota kupiła markę Daihatsu

Toyota kupiła markę Daihatsu

Aktualności 2016-02-01

Komentuj:

~cytryniarz 2006-10-16

Ludzie kupujcie Activie!!! ;-)

~kubus 2006-09-14

faktycznie strasznie pudelkowaty ten brzydal

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kia ProCeed - premiera modelu shooting brake
Kia ProCeed - premiera modelu shooting brake

Kia ProCeed to model, na który wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością. Choć różni się nieco od efektownego konceptu z Frankfurtu, pokazanego rok temu, efekt końcowy przechodzi najśmielsze oczekiwania. Auto jest po prostu piękne.