mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > 110 lat legendarnej brytyjskiej marki

110 lat legendarnej brytyjskiej marki

Panowie Charles Rolls i Henry Royce spotkali się po raz pierwszy 110 lat temu. Owocem tego spotkania były narodziny legendarnej brytyjskiej marki.

110 lat legendarnej brytyjskiej marki

Charles Stewart Rolls był utalentowanym inżynierem i wizjonerem, który szybko zdał sobie sprawę z tego, że motoryzacja to nie tylko chwilowa moda. Rolls ściągał się również rowerami, motocyklami oraz za kierownicą samochodów. Swoją karierę kierowcy wyścigowego finansował dzięki sprzedaży i serwisowaniu samochodów w Londynie. Wszystkie auta, które sprzedawał Rolls pochodziły z importu i to bardzo frustrowało pana Charlesa, słów krytyki nie szczędził rządowi brytyjskiemu, który nie podejmował w tej sprawie żadnych działań.

Charles Stewart Rolls

Sir Henry Royce przygodę z biznesem zaczynał jak sprzedawca gazet by następnie zostać chłopcem od telegramu na poczcie dostarczając telegramy w całym Londynie. Wszystko zmieniło się, gdy jego ciotka zaoferowała opłacenie praktyki w firmie Great Northern Railway w Peterborough. Talent oraz zdobyte umiejętności sprawiły, że dostał pracę w firmie z branży energetycznej. Rolls następnie założył własną firmę inżynieryjną w Manchesterze. Sfrustrowany jakością pierwszych automobili postanowił stworzyć własne auto. 10-konny "Royce" pokonał swoją pierwszą trasę ponad 24 km z fabryki w Manchesterze do domu Henry'ego w Kuntsford. Miał to miejsce 1 kwietnia 1904 roku.

Sir Henry Royce

Charles Rolls i Henry Royce spotkali się po raz pierwszy 4 maja 1904 roku. Po przejażdżce samochodem Royce'a Rolls był pod takim wrażeniem, że zgodził się sprzedawać wszystkie auta, które "pan z Manczesteru" zbuduje. Spotkanie Rolls miał podsumować słowami: "spotkałem największego inżyniera na świecie". Wtedy obaj panowie ustalili, że ich wspólne samochody będą nosić nazwę Rolls-Royce.

To znamienne spotkanie sprawiło, że przez 110 lat marka Rolls-Royce mocno ewoluowała, cały czas zachowując swoje korzenie. Nie zmieniło tego przejęcie marki przez BMW w 2003 roku. Modele Rolls-Royce'a to wciąż produkty z najwyższej półki oraz samochody uznawane przez wielu za najbardziej luksusowe.


Podobne wiadomości:

Rolls Royce Phantom VIII – nowy wymiar luksusu

Rolls Royce Phantom VIII – nowy wymiar...

Premiery 2017-07-28

Luksusowe walizki od Rolls-Royce

Luksusowe walizki od Rolls-Royce

Samochody luksusowe 2016-04-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Bezpieczny powrót z wakacji
Bezpieczny powrót z wakacji
Ostatnie dni wakacji to okres wzmożonego ruchu na drogach. Powroty z dalekich urlopowych wyjazdów i weekendowych eskapad wiążą się z dużym ryzykiem wypadku wskutek zmęczenia, ale i stresu spowodowanego korkami czy nawet wizją powrotu do pracy. Eksperci radzą, jak bezpiecznie wrócić do domu.