mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > BMW M obchodzi 40. urodziny

BMW M obchodzi 40. urodziny

Nikomu nie trzeba przedstawiać działu sportowego BMW. M Power to logo, które znalazło się na wielu legendarnych modelach. Teraz marka M Power świętuje swoje 40. urodziny.

BMW M obchodzi 40. urodziny
"Firma jest jak człowiek. Tak długo jak zmierza on do uprawiania sportu to jest zdrowy, dobrze wytrenowany pełen entuzjazmu oraz wydajny." Te słowa wypowiedział w 1972 Robert A. Lutz, ówczesny członek zarządu BMW AG. Wtedy to narodziła się legenda litery M. Początkowo w M GmbH pracowało 35 pracowników.

W 1973 roku pojawił się pierwszy z legendarnych modeli sygnowanych przez M Power - 3.0 CSL coupe. Auto wygrało w swojej kategorii 24-godzinny wyścig w Le Mans. W roku 1978 pojawia się pierwszy supersportowy model BMW, który jak dotąd jako jedyny nie doczekał się następcy, chodzi tu o M1, który został zaprojektowany przez legendarnego Giorgio Giugiaro. Auto zostało wyposażone w silnik generujący 277 KM mocy i 330 Nm. Prędkość maksymalna jaką osiągał ten model wynosiła 264 km/h.

Rok 1980 przynosi kolejną legendę. Jednak jest to bardzo wyjątkowa legenda. W 1980 roku Nelson Piquet wygrywa Mistrzostwo Świata kierowców F1 startując Brabhamem. Bolid ten napędzany był niesamowitą jednostką turbo o pojemności 1.5 litra, która dostarczała 800 KM mocy. Silnik ten został skonstruowany właśnie przez ludzi z M Power.

W 1986 roku w Bawarii rodzi się samochód, który do historii przejdzie jako jeden z kilku aut, które na nowo zdefiniowały potrzebę prędkości. M3 pierwszej generacji powstało w liczbie 5000 sztuk egzemplarzy tak by spełnić wymagania homologacyjne FIA Grupy A. Moc 195 KM pochodziła z silnika czterocylindrowego. Auto zwyciężało zarówno w DTM jak i WTCC i dało początek legendarnemu oznaczeniu M3.

Oprócz M3 na kartach historii dużymi literami zapisała się sportowa limuzyna M5, która w zeszłym roku pojawiła się w kolejnej, najnowszej odsłonie wyposażona w silnik V8. Warto odnotować, że w 2003 roku z fabryki w Bawarii wyjeżdża M3 CSL, które uznawane jest przez wielu za najlepszą wersję M3 jaka kiedykolwiek powstała.

M Power stworzyło również sportowe wersje modeli X6, X5, Z4 oraz Serii 1 i Serii 6. Przez 40 lat firma rozwijała swoje produkty tak, by zawsze grały w pierwszej lidze i możemy być pewni, że będzie tak nadal.

Podobne wiadomości:

BMW prezentuje Z4 Concept

BMW prezentuje Z4 Concept

Aktualności 2017-08-17

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Nowe radiowozy polskiej policji - BMW 330i

Aktualności 2017-08-16

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes CLS trzeciej generacji odsłonięty!
Mercedes zaprezentował trzecią odsłonę luksusowego modelu CLS, który kilkanaście lat temu zapoczątkował erę czterodrzwiowych sedanów.