mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Bezkompromisowy Holender

Bezkompromisowy Holender

Po raz pierwszy w swojej przeszło trzydziestoletniej historii na rynku motoryzacyjnym, firma Donkervoort zaprezentowała samochód z zamkniętym nadwoziem. Model D8 GT wyposażony w jednostkę silnikową Audi zadebiutuje na genewskich halach targowych.

Bezkompromisowy Holender

Donkervoort D8 GT został zbudowany na tej samej płycie podłogowej, co jego starszy brat D8, jednakże nie ominęło go kilka poważnych modyfikacji. Konstruktorzy zastosowali w nim nowe zawieszenie z przodu, a tył został przystosowany do montażu większych, siedemnastocalowych kół. Aby pozwolić na lepsze warunki jezdne dystans pomiędzy kołami przedniej i tylnej osi zwiększono kolejno o osiem i cztery centymetry. W nowym zawieszeniu użyto amortyzatorów pozwalających na ustawienie twardości oraz wysokości. Dzięki tym zmianom samochodem można kierować pewniej i precyzyjniej.

Podwozie auta zostało zbudowane z włókna węglowego. Popracowano przy okazji nad działaniem dyfuzora, który "dociska" samochód do ziemi bardziej efektywnie. W wersji z otwartym dachem zdarzało się bowiem, że przy wysokich prędkościach samochód zaczynał odrywać się od asfaltu. Na aerodynamikę wpłynęło przedłużenie nadwozia, jednakże rozstaw osi pozostał taki sam jak u poprzednika. W porównaniu z modelem D8, który nie miał twardego dachu, nowa wersja jest cięższa jedynie o 20 kilogramów. Pozwoliła na to konstrukcja dachu wykonana z włókna węglowego. Pod nią zamontowano klatkę bezpieczeństwa. Aby obniżyć wagę pojazdu, wszystkie szyby zostały wykonane z poli-węglanów. Efektem takiego odchudzania jest waga auta, która wynosi 630 kg. Przy okazji wszystkich zmian wzrósł poziom bezpieczeństwa jazdy. Inżynierowie wzmocnili konstrukcję nadwozia i zadbali o kontrolowane strefy zgniotu, nawet na wypadek kolizji z tyłu.

Podczas testów eksperymentalnych na torze Nordschleife w Niemczech kierowcy testowemu udało się pobić dotychczasowy rekord okrążenia nowym D8 GT. Holendrzy z Donkervoort zamierzają wyprodukować jedynie 50 sztuk modeli D8 GT rocznie. Ceny nie są jeszcze znane, lecz niebawem zostaną opublikowane.

Czytaj także:

Spyker SUV: Mocny Holender (2006-03-03)

Tematy w artykule: Donkervoort D8 GT

Podobne wiadomości:

Donkervoort prezentuje D8 GTO

Donkervoort prezentuje D8 GTO

Aktualności 2015-04-22

Donkervoort na kartce

Donkervoort na kartce

Samochody luksusowe 2011-01-03

Firma Donkervoort już od dłuższego czasu zapowiada, że zaskoczy świat nowym modelem. Tym razem na kartce świątecznej pojawił się przedsmak modelu D8 GTO.

Komentuj:

~zzziiiiiiiiiiiooooooooomm 2007-02-12

suer

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.