Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
Serwis redagowany przez: Auto motor i sport
mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Czysty luksus Lexusa

Czysty luksus Lexusa

Zapowiadany Lexus RX400h ma swoją premierę. To pierwszy samochód z tej półki, który oferuje nie tylko ponad-standardowy komfort i jakość, ale również ultra-nowoczesną technologię.

Czysty luksus Lexusa

Celem narzuconym przy realizacji projektu tego auta hybrydowego było osiągnięcie niskiego, niespotykanego w tej klasie, poziomu emitowanych zanieczyszczeń w połączeniu z wysoką wydajnością i dobrymi osiągami - dotychczas zastrzeżonymi dla dużych benzynowców.

RX400h posiada całkowicie nowy system hybrydowy, zaprojektowany specjalnie dla tego modelu. Bazuje on na Hybrid System Drive, który wykorzystany był w prototypowej odmianie odnoszącego sukcesy rynkowe modelu RX300. Nowy system łączy w sobie 3,3-litrowy, widlasty, sześciocylindrowy  silnik benzynowy o mocy 208 KM z dwoma elektrycznymi motorami. Pierwszy z nich jest zamontowany na przedniej osi i dysponuje mocą 165KM, drugi zaś jest ulokowany na tylniej osi i posiada moc 66 KM.

Maksymalna sumaryczna moc takiego systemu to 269 KM. Pozwoli to 2-tonowemu (!) autu na osiągnięcie niemal 200km/h oraz osiągnięcie setki w nieco ponad 7,5 sekundy. Jak na dużą terenówkę są to świetne parametry. Tym bardziej, że wraz ze stałym, elektronicznie starowanym systemem 4x4 - E-Four - auto ma zadowalać się średnio 8 litrami benzyny na 100km.

Wszystko to dzięki inteligentnemu systemowi rozdziału pracy trzech jednostek napędowych - podobnemu do tego w jeszcze bardziej popularnym (ale nie popularnie tanim) modelu Prius. Cały czas komputer zarządza, tak by utrzymać maksymalna efektywność energii: moc pochodzi z tradycyjnego silnika (przyspieszanie) lub z elektrycznych (równa jazda i postój), w trakcie hamowania jest ona odzyskiwana i przekazywana do regenerowanych baterii.

Oczywiście bezpieczeństwo dla środowiska naturalnego to nie koniec specjałów Lexusa. W RX400h znajdzie się całe mnóstwo urządzeń zabezpieczających pasażerów. Będzie to między innymi VDIM - zintegrowany system kontroli dynamiki, który zarządza ABS, EBD, TRC (kontrola trakcji) i VSC (kontrola stabilności).

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Toyota na targach Paryż Motor Show
Toyota na targach Paryż Motor Show
Toyota szykuje trzy premiery na zbliżające się targi motoryzacyjne Paryż Motor Show. Na stoisku japońskiego producenta najważniejszym modelem będzie nowy crossover C-HR. Poza tym zobaczymy hybrydę plug-in oraz koncepcyjne auto z napędem wodorowym.
Rozpoznaj modele Skody i wygraj Rozpoznaj modele Skody i wygraj