mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Egzotyczne Ferrari

Egzotyczne Ferrari

Znani na całym świecie projektanci ze studia Pinifarina wyprodukują w tym roku unikatowy model Ferrari wykonany na zamówienie prywatnego kolekcjonera. Będzie to Ferrari P4/5.

Egzotyczne Ferrari

Prototyp został zainspirowany legendarnym modelem 330 P4. Na świecie wyprodukowano tylko trzy sztuki tego pojazdu. Prywatny kolekcjoner, który zlecił wyprodukowanie auta to James Glickenhaus. Jest on właścicielem jednego z tych unikalnych Ferrari. Szacowana wartość samochodu to kwota rzędu 10 milionów dolarów. Konstrukcja nadchodzącego prototypu jest oparta na modelu Enzo. Samochód ma zostać zaprezentowany prawdopodobnie w sierpniu w konkursie najpiękniejszych samochodów w Pebble Beach. Nowe Ferrari oprócz dawania powodów do zaszczytu jego właścicielowi, będzie miało znaczny wpływ na sposób projektowania tego typu samochodów w przyszłości.

Zobacz galerię zdjęć marki Ferrari

W połowie zeszłego roku kontrowersyjny kolekcjoner poprosił, aby odnaleziono fabrycznie nowe Enzo i na jego podstawie zbudowano nowy prototyp. Znaleziono samochód datowany na 2003 rok, owinięty jeszcze folią ochronną. Na podstawie szczegółowych opisów stworzono komputerowo wstępny szkic samochodu. Samochód będzie miał krwistoczerwone barwy, tradycyjne dla Ferrari. W porównaniu z modelem Enzo przód samochodu został ścięty, przez co wygląda teraz bardziej agresywnie. Okazały "nos" samochodu mógł zostać zbudowany dzięki ukośnemu ułożeniu olbrzymiej chłodnicy. Z tyłu samochodu zamontowano parę podwójnych rur wydechowych pokrytych tworzywem ceramicznym. W kabinie samochodu w połączeniu z elementami z włókna węglowego zaimplementowano pełną klatkę bezpieczeństwa. Przednia szyba, dach oraz tył kabiny tworzą jednolitą, przezroczystą linię.

Według zapowiedzi kolekcjonera samochód będzie posiadał taką samą moc (651 KM) jak jego protoplasta. Ciało P4 jest jeszcze bardziej aerodynamiczne, przez co posiada większą siłę docisku do nawierzchni. Samochód został dodatkowo obniżony o 1,5 cala. Na specjalne potrzeby firma Michelin przygotowała prototypowe opony PAX Ultra High-Speed w technologii run-flat. Całkowita waga bolidu to niecałe 1300 kilogramów. W przeciwieństwie do Enzo, P4 zostanie dopuszczony do ruchu w Stanach Zjednoczonych.

Oficjalne koszta przygotowania samochodu nie zostały jeszcze oficjalnie ogłoszone, ale jak donoszą źródła, będzie to prawdopodobnie kwota o wysokości 4 milionów dolarów. Nie zaprezentowano jeszcze światu oficjalnej wizji tego samochodu, gdyż powstało kilka projektów. Ostateczna wersja ujrzy światło dzienne we wrześniu na paryskich salonach samochodowych.

Czytaj także:

"Najdroższe samochody świata" (2006-03-24)

"Ferrari 599 GTB: Następca (z) Maranello" (2006-01-24)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Ferrari P4-5 Wszystko o Ferrari
Tematy w artykule: Ferrari Ferrari P4-5

Podobne wiadomości:

Najdroższe samochody świata

Najdroższe samochody świata

Samochody luksusowe 2006-03-24

Komentuj:

~BooBoo 2006-09-17

Niezła fura.Kolejna z nosem w stylu F1.Umieszczenie tych 4 rur wydaje się być dalece niekonwencjonalne.No cóż.Może by tak zamontować jeszcze malutki spojlerek,byłoby super.A tak jest tylko BOMBA.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.