Etanolowy demon

Zajęło to wprawdzie kilka lat, lecz konstruktorzy z firmy Lotus znaleźli w końcu sposób na spożytkowanie upraw roślinnych otaczających ich bazę umiejscowioną w Norfolk. Będą one zasilać ich nowy, bioetanolowy samochód.

Etanolowy demon

Zaprezentowany kilka dni temu Lotus Exige 265E jest najprawdopodobniej najszybszym samochodem napędzanym na bioetanol. Dodatkowo okazuje się, że jest to najbardziej wydajna wersja modelu Exige, jaką kiedykolwiek dopuszczono do ruchu.

Nowy Exige 265E napędzany jest paliwem bioetanolowym E85, który jest mieszanką 85 procent etanolu pochodzenia roślinnego oraz 15 procent benzyny. Poza tym, że samochód ten będzie wykazywać się będzie małą ilością emitowanego CO2 do atmosfery, to silnik zasilany takim rodzajem paliwa generować będzie moc 261 koni mechanicznych.

Modelem bazowym na podstawie którego stworzono wersję 'ekologiczną' był turbodoładowany Lotus Exige S.  Modyfikacji uległy niektóre elementy silnika, a w szczególności wtryskiwacze umiejscowione w kolektorze dolotowym. Dodatkowo zamontowano jeszcze dwa wtryskiwacze, współpracujące z turbosprężarką. Dzięki temu uzyskano przyrost mocy w postaci 46 koni mechanicznych.

Te zmiany sprawiły, że bio-etanolowy Exige rozpędza się do prędkości 100 km/h w przeciągu 3,88 sekundy. Prędkość rzędu 160 km/h osiągana jest w 9,2 sekundy. Poprzedni model rozpędzał się w czasach kolejno: 4,67 sekundy oraz 11,87 sekundy. Prędkość maksymalna samochodu wyniesie teraz 254 km/h.

Lotus nie podjął jeszcze ostatecznej decyzji w stosunku do modelu 265E, gdyż na razie będzie on wykorzystywany do testowania nowego rodzaju paliwa. Szef inżynierów Lotusa ds. jednostek napędowych, Geraint Castleton-White, dodaje, iż firma chciała udowodnić, że 'zielone' samochody też potrafią być bardzo wydajne.

Czytaj także:

Lotus Elise z silnikiem Toyoty (2006-06-09)

Lotus Elise: Prawie jak Pickup (2006-03-30)

Lotus Exige S: Mocniejszy (2006-02-13)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Lotus Exige Wszystko o Lotus
Tematy w artykule: Lotus Lotus Exige

Podobne wiadomości:

Niespodzianka od Lotusa w Genewie

Niespodzianka od Lotusa w Genewie

Samochody luksusowe 2015-01-20

Lotus 3-Eleven pojawi się w Goodwood

Lotus 3-Eleven pojawi się w Goodwood

Aktualności 2015-06-10

Komentuj:

~Margol 2006-08-25

Autko dobrze sięprezentuje, osiągi też ma niezłe tylko...zasięg, jaki ma zasięg??:>

~gienek 2006-08-25

To ja już wolę samochód napędzany prądem i wyprodukowany przez Tesla Motors w USA . Około 4 s do 100 km/h i 400 km zasięgu .

~kutwa 2006-08-24

respect dla inżynierów Lotusa, btw. ktoś pamięta Lotusa II na Amigę ? "checkpoint..." "turbo..." albo "ihaaaa" jak się przejechało w Liverpoolu pod naczepą ciężarówki, stara gierka a daje więcej radochy od dzisiejszych symulatorów

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.