mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Jaguar dotrzymuje słowa, zbuduje nowe E-Type

Jaguar dotrzymuje słowa, zbuduje nowe E-Type

Za ten pomysł brytyjskiej marce należą się duże słowa uznania. Po 50 latach Jaguar zamierza dokończyć produkcję 6 brakujących egzemplarzy legendarnego modelu wyścigowego serii E-Type GT z lekkim nadwoziem.

Jaguar dotrzymuje słowa, zbuduje nowe E-Type

W latach 1963-1964 Jaguar zaplanował budowę 18 wyścigowych E-Type, lecz mury fabryki udało się opuścić jedynie 12 sztukom. Kierownictwo marki postanowiło dotrzymać danego pół wieku temu słowa i nakazało skonstruowanie brakujących 6 samochodów. Nadwozia nowych E-Type'ów będą nosiły oznaczenia używane w latach 60-tych ubiegłego wieku i zostaną skonstruowane według oryginalnej specyfikacji, wliczając w to rzędową jednostkę V6 o pojemności 3.8 l z aluminiowym blokiem oraz aluminiowe nadwozie.


Co ciekawe nowe wozy nie będą eksponatami w muzeach czy salonach Jaguara. Wszystkie trafią do sprzedaży, a potencjalni nabywcy będą mogli wybrać kolor karoserii oraz obszycia we wnętrzu. "E-Type to ikona, a jego lekka odmiana jest jedną z najbardziej porządanych. Nie mogliśmy przegapić takiej okazji i po 50 latach postanowiliśmy zaskoczyć naszych klientów czymś wyjątkowym" - powiedział Derek Weale, dyrektor działu Jaguar Heritage Business. Ceny sześciu ostatnich egzemplarzy nie są jeszcze znane, mają zostać ujawnione latem tego roku przed oficjalną premierą.

Wyścigowa wersja między innymi dzięki lekkiej, aluminiowej konstrukcji była o 114 kg lżejsza od standardowego E-Type. Samochód powstał z myślą o rywalizacji z Ferrari na torach wyścigowych. E-Type ma na koncie kilka startów w Le Mans, lecz wszystkie zakończyły się bez większych sukcesów.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Jaguar
Tematy w artykule: Jaguar produkcja samochodow wyścig Jaguar E-Type

Podobne wiadomości:

Jaguar XKSS - wskrzesili legendę

Jaguar XKSS - wskrzesili legendę

Samochody luksusowe 2016-11-18

Jaguar I-Pace Concept - elektryczny kocur

Jaguar I-Pace Concept - elektryczny kocur

Premiery 2016-11-15

Komentuj:

~adi 2014-05-21

Skoro pozostałe jeszcze jeżdżą po drogach i nic się nie dzieje, to chyba nowym też będzie wolno. Czy czegoś nie kumam?

~C123 2014-05-16

Jeśli będą zbudowane wg oryginalnej specyfikacji, to raczej nie spełnią obecnych warunków dopuszczenia do ruchu...?

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
W pogoni za wydajnością
W pogoni za wydajnością
Coraz bardziej zaawansowane układy wtryskowe, poza zwiększaniem mocy silników, optymalizują proces spalania obniżając zużycie paliwa i zmniejszając emisję spalin.