mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Jak wybiera się kolory w Jaguarze?

Jak wybiera się kolory w Jaguarze?

W marce Jaguar funkcjonuje Departament Kolorów i Materiałów, odpowiedzialny za planowanie i analizowanie trendów kolorystycznych na świecie z kilkuletnim wyprzedzeniem. Członkowie grupy szukają inspiracji w świecie mody, architektury, sztuki oraz stylu, aby stworzyć nowe kolory lakierów i materiałów.

Jak wybiera się kolory w Jaguarze?
Najnowocześniejsze formaty wideo umożliwiają wyświetlenie aż 281 bilionów kolorów, a to ponoć jedynie niewielka część z całej palety, jaką jest w stanie dostrzec ludzkie oko. Z tej nieskończonej grupy barw i odcieni Departament Kolorów i Materiałów ma za zadanie wyodrębnić 15-20 kolorów, które stworzą bazę kolorystyczną dla każdego modelu na kolejne lata.


Proces tworzenia nowej palety kolorów Jaguara trwa od 4 do 6 lat. Dzieli się na kilka faz:
•    wytypowanie grup barw;
•    selekcja;
•    testowanie farb i pigmentów;
•    ostateczny wybór.

Kolory projektowane są do konkretnego modelu samochodu – uwzględniają charakter auta oraz jego przyszłych użytkowników. Kolorystyka projektowana jest nie tylko do wszystkich modeli seryjnych, ale także do samochodów koncepcyjnych. Niejednokrotnie wersje limitowane dla podkreślenia ich unikatowości wyróżniają się wyjątkową barwą. Ponadto, projektanci biorą pod uwagę indywidualne preferencje użytkowników w różnych częściach świata. Przykładowo w bardziej ”słonecznych” stanach USA największym powodzeniem cieszą się jaśniejsze odcienie, takie jak Polaris White czy Liquid Silver.

Tegoroczna paleta 16 kolorów Jaguara składa się ze śmiałych, ostrych sportowych kolorów takich jak Polaris White czy Salsa Red, szerokiej gamy metalicznych odcieni – intensywnych i wysublimowanych. Większość z tych kolorów to najczęściej zamawiane ciemne niebieskości, czernie i szarości, ale gusta oraz trendy ewoluują i kolory Spectrum Blue, Clarnet czy Cashmere zyskują na popularności. Inne barwy zamierają – przykładowo niegdyś niezwykle popularny tradycyjny zielony stracił na znaczeniu w przeciwieństwie do ostrego Racing Green. Dlatego też musiał się przeistoczyć w bardziej dynamiczny Botanical Green.

W trakcie długiego procesu tworzenia nowego koloru – od koncepcji, po premierę, każda farba przechodzi dwuletni test jakości i wytrzymałości. Centrum badawcze firmy Dupont (dostawca farb dla Jaguara) w Phoenix w Stanach Zjednoczonych wystawia na działanie warunków atmosferycznych pokryte lakierem płytki aluminium. Przez dwa lata sprawdzana jest odporność pigmentów na wysokie temperatury oraz intensywne działanie promieni UV.

Przy tworzeniu nowych kolekcji największe domy mody korzystają z wyspecjalizowanych firm zajmujących się analizą trendów kolorystycznych. Kolekcje ubrań tworzone są z dwu- trzyletnim wyprzedzeniem. Natomiast proces przygotowywania palety barw nowych Jaguarów trwa mniej więcej tyle, ile zaprojektowanie kompletnie nowego modelu samochodu – cztery, pięć, a nawet sześć lat.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Jaguar
Tematy w artykule: Jaguar kolor nadwozia moda motoryzacyjna moda

Podobne wiadomości:

Jaguary wracają do serwisów

auto motor i sport 0000-00-00

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Aktualności 2017-04-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.

Zalando Zalando