mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Japoński luksus w cenie

Japoński luksus w cenie

Jak donosi serwis branżowy Automotive News coraz bardziej widoczny jest spadek sprzedaży aut luksusowych, a tylko kilku producentów osiągnęło wymierne wyniki. Za główną przyczyną mniejszego zainteresowania tym segmentem uważane są wysokie ceny benzyny.

Japoński luksus w cenie

Tendencja spadkowa sprzedaży aut luksusowych rozpoczęła się mniej więcej od pierwszego kwartału 2005 roku, jednak przez ostatnie miesiące problem ten zdecydowanie się uwidocznił. Październikowe wyniki przeprowadzone przez GFK Automotive pokazują, że znaczna większość producentów aut luksusowych, między innymi: Porsche, Lincoln, Cadillac, Jaguar, ma problemy ze znalezieniem nowych nabywców dla swoich produktów.

Według szefów marek istotnym czynnikiem wpływającym na tą sytuację są wysokie ceny benzyny. Sam Cadillac sprzedał w październiku o 12% mniej modeli Escalade niż w analogicznym miesiącu roku poprzedniego. Na rynek aut luksusowych źle wpływa także niestabilna sytuacja na giełdach, spowodowana wojną w Iraku.

Z tego zjawiska obronną ręką wychodzą tylko nieliczni, inaczej mówiąc – Japończycy oraz BMW i północnoamerykańska Acura (zależna jednak od japońskiej Hondy). Zdaniem Susan Jacobs z firmy Jacob & Associates, zajmującej się między innymi analizą amerykańskiego rynku samochodowego, azjatyccy producenci są ciągle na wzrostowym trendzie i być może już w niedługim czasie ich udział na amerykańskim podwórku w segmencie najdroższych wozów wzrośnie z 37,6% w roku 2004 do prawie 40% w roku bieżącym.

Dużo powodów do zadowolenia ma Toyota i należąca do niej marka-córka Lexus. Dla przykładu Lexus zwiększył obroty o około 7%, zaś samą sprzedaż SUV’ów o 1,4%.

Ciekawostką jest także dobry wyniki Acury, której udało się sprzedać w październiku więcej samochodów niż renomowanemu Mercedesowi osiągając tym samym najlepszy wynik w historii od 20 lat.

Czytaj także:

Paliwowe wojny 2005-11-29

Jaguar znowu najlepszy 2005-11-21

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.