mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Lekki, zwinny, brytyjski

Lekki, zwinny, brytyjski

Prosto z Wielkiej Brytanii na stały ląd nadchodzi nowy roadster produkowany przez firmę Javan Sports Cars. Ważący jedynie 650 kilogramów, model R1 jest w stanie osiągnąć prędkość 100 km/h w jedyne 3,6 sekundy.

Lekki, zwinny, brytyjski

Nadwozie samochodu zaprojektowane w bardzo aerodynamicznym stylu, zostało wykonane z bardzo lekkiego, a zarazem wytrzymałego stopu aluminium oraz materiału epoksydowego. Całość została osadzona na zawieszeniu zaprojektowanym komputerowo, zaczerpniętym z samochodów wyścigowych. Samochód ten w całości przygotowywany jest ręcznie, bez żadnego udziału maszyn.

Pomysł na stworzenie takiego pojazdu powstał przez samego szefa firmy. Javan Smith tłumaczy taki pomysł swoją pociągiem do sportów motorowych, a w szczególności Formuły 1. Będąc jeszcze dzieckiem, uwielbiał składać plastikowe modele różnych bolidów sportowych. Teraz śmieje się, że posiada stworzony w całości przez siebie bolid w skali 1:1.

Pod tylną klapą samochodu zamontowano czterocylindrowy silnik i-VTEC DOHC produkcji Hondy o pojemności dwóch litrów, pochodzący z modelu Civic Type-R. Potrafi on wygenerować moc 220 koni mechanicznych przy 8.600 obr./min. Za przekazywanie siły odpowiedzialna jest sześciostopniowa, manualna skrzynia biegów. Prędkość 100 km/h osiągana jest już po 3,6 sekundy, natomiast 160 km/h przekracza on w przeciągu 9,8 sekundy.

Nieustanne prace nad modelem trwały przez prawie cztery lata. Dzięki swoim osiągom samochód ten często jest porównywany z takimi pojazdami jak Caterham Superlight, Ariel Atom oraz legendarny, brytyjski Lotus Elise. Pomimo tego, że już można składać zamówienie na samochód, to i tak trzeba będzie trochę na niego poczekać. Budowa jednego egzemplarza zajmuje średnio osiem tygodni. Firma zamierza produkować dwanaście sztuk pojazdu rocznie. Jego cena w przeliczeniu wynosić będzie około 170 tysięcy złotych.

Tematy w artykule: Javan Sports Cars R1

Komentuj:

~RanoX 2006-08-11

powodzenia w totka... :D Auto niczego sobie...

~fun 2006-08-10

jo tysz se kupia, ino wygrom f totka

~zmac 2006-08-08

kupie se takigo

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.