mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Lekki, zwinny, brytyjski

Lekki, zwinny, brytyjski

Prosto z Wielkiej Brytanii na stały ląd nadchodzi nowy roadster produkowany przez firmę Javan Sports Cars. Ważący jedynie 650 kilogramów, model R1 jest w stanie osiągnąć prędkość 100 km/h w jedyne 3,6 sekundy.

Lekki, zwinny, brytyjski

Nadwozie samochodu zaprojektowane w bardzo aerodynamicznym stylu, zostało wykonane z bardzo lekkiego, a zarazem wytrzymałego stopu aluminium oraz materiału epoksydowego. Całość została osadzona na zawieszeniu zaprojektowanym komputerowo, zaczerpniętym z samochodów wyścigowych. Samochód ten w całości przygotowywany jest ręcznie, bez żadnego udziału maszyn.

Pomysł na stworzenie takiego pojazdu powstał przez samego szefa firmy. Javan Smith tłumaczy taki pomysł swoją pociągiem do sportów motorowych, a w szczególności Formuły 1. Będąc jeszcze dzieckiem, uwielbiał składać plastikowe modele różnych bolidów sportowych. Teraz śmieje się, że posiada stworzony w całości przez siebie bolid w skali 1:1.

Pod tylną klapą samochodu zamontowano czterocylindrowy silnik i-VTEC DOHC produkcji Hondy o pojemności dwóch litrów, pochodzący z modelu Civic Type-R. Potrafi on wygenerować moc 220 koni mechanicznych przy 8.600 obr./min. Za przekazywanie siły odpowiedzialna jest sześciostopniowa, manualna skrzynia biegów. Prędkość 100 km/h osiągana jest już po 3,6 sekundy, natomiast 160 km/h przekracza on w przeciągu 9,8 sekundy.

Nieustanne prace nad modelem trwały przez prawie cztery lata. Dzięki swoim osiągom samochód ten często jest porównywany z takimi pojazdami jak Caterham Superlight, Ariel Atom oraz legendarny, brytyjski Lotus Elise. Pomimo tego, że już można składać zamówienie na samochód, to i tak trzeba będzie trochę na niego poczekać. Budowa jednego egzemplarza zajmuje średnio osiem tygodni. Firma zamierza produkować dwanaście sztuk pojazdu rocznie. Jego cena w przeliczeniu wynosić będzie około 170 tysięcy złotych.

Tematy w artykule: Javan Sports Cars R1

Komentuj:

~RanoX 2006-08-11

powodzenia w totka... :D Auto niczego sobie...

~fun 2006-08-10

jo tysz se kupia, ino wygrom f totka

~zmac 2006-08-08

kupie se takigo

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
ŁATWIEJ NIŻ KIEDYKOLWIEK
Zastanawiałeś się kiedyś co zrobić, aby zakup nowego samochodu był mniej odczuwalny dla rodzinnego budżetu? Sprawdź nowego Citroëna C3 Aircross, który dostępny jest w nowoczesnej formie finansowania Citroën SimplyDrive.