mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Luksusowy sedan Cadillaca

Luksusowy sedan Cadillaca

Kilka dni temu wiceprezes General Motors, Bob Lutz, potwierdził plany dotyczące tworzenia nowego samochodu dla marki Cadillac. Będzie to sedan napędzany dwunastocylindrowym silnikiem. Jego wygląd zewnętrzny będzie w dużym stopniu nawiązywał do studium koncepcyjnego o nazwie Sixteen.

Luksusowy sedan Cadillaca

Według zamierzeń producenta, nowy samochód będzie konkurować z autami takimi jak Mercedes Klasy S, a także Lexus LS. W czasie zwołanej niedawno konferencji prasowej, Bob Lutz poinformował, że prace rozwojowe dwunastocylindrowego silnika, który zasili auto, odbywają się właśnie miejsce w fabryce Holdena, która umiejscowiona jest w Australii. Widlasta dwunastka to w rzeczywistości dwa silniki V6 o pojemności 3,6 litra połączone pod kątem 60 stopni wspólnym wałem korbowym. Podobnie jak w koncepcyjnym modelu Sixteen, także tutaj silnik zostanie wyposażony w bezpośredni wtrysk, system deaktywacji cylindrów oraz zaawansowaną, automatyczną skrzynię biegów.

Według nieoficjalnych informacji Holden stworzył już kilka modeli testowych zbudowanych na platformie Zeta, która jest bazą dla nowego Camaro oraz Pontiaca G8. Konstrukcja tej płyty podłogowej została przygotowana pod auto, w którym napęd będzie przekazywany na tylną oś.

Nowa jednostka o pojemności 7,2 litra będzie generować przynajmniej 600 koni mechanicznych oraz moment obrotowy wynoszący 730 Nm. Nie wiadomo jeszcze, czy GM wprowadzi do sprzedaży sedana wyposażonego w słabsze, ośmiocylindrowe silniki, podobnie jak uczynił Mercedes ze swoją klasą S. Plany koncernu z 2003 roku zakładały budowę luksusowego sedana w trzech wersjach: V8, mocniejszym V8 oraz V12.

Czytaj także:

Pierwsze kombi Cadillaca (2007-03-12)

Amerykańskie krążowniki nad Wisłą! (2007-03-26)

Cadillac SRX 2007 (2007-02-05)

Zobacz koniecznie: Wszystko o Cadillac
Tematy w artykule: Cadillac Cadillac Sixteen

Podobne wiadomości:

Bestia od Cadillaca już w Europie - ceny CTS-V

Bestia od Cadillaca już w Europie - ceny...

Aktualności 2015-06-12

Bestia - nowy samochód Donalda Trumpa

Bestia - nowy samochód Donalda Trumpa

Aktualności 2017-01-20

Komentuj:

~bugatti26 2007-03-26

Super ale nasuwa się pytanie co z innymi modelami tej marki.Jakie bendą mialy nazwy i czy Cadillac wprowadzi napęd hybrydowy czy pojawią się silniki V10-V14 i V16benzyna i V8-V10 V12 -V14 i V16 diesla jeśli tak to jakie bendą ceny przyszlych modeli i w jakiej rozpiętości

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.