mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Maybach promuje opony

Maybach promuje opony

Na zlecenie niemieckiej firmy oponiarskiej Fulda powstał 700-konny Maybach Exelero. Maksymalna prędkość ponad 350 km/h tego luksusowego coupe ma być skuteczną kampanią promującą opony wysokich osiągów.

Maybach promuje opony

Podobny pomysł został zrealizowany przez obie marki już w latach trzydziestych. W 1939 roku pokazany został Maybach SW 38, który napędzany 3,5-litrowym, sześciocylindrowym silnikiem o mocy 160 KM przekraczał, niespotykaną jak na owe czasy, prędkość ponad 200 km/h.

Obecnie głównym zadaniem, jakie przed rozpoczęciem prac projektowych nad koncepcyjnym Maybachem Exelero stawiał prezes Fulda, Bernd Hoffmann, było uzyskanie jeszce większej prędkości -ponad 350 km/h. I założenie to udało się zrealizować. Podczas jazd testowych na włoskim torze Nardo Maybach Exelero osiągnął maksymalną prędkość 351,45 km/h.

Przy produkcji coupe Exelero bazowano na modelu Maybach 57. Jednak wygląd zewnętrzny wcale nie przypomina tego krótszego z Maybachów. A to z tego względu, że do prac projektowych zaproszono studentów z wyższej szkoły w Pforzheim, a samo stworzenie auta było dziełem włoskiej firmy designerskiej Stola. Poza wyglądem atrapy chłodnicy, oczywiście logo marki pozostałe elementy stylistyczne są prawie całkowicie odmienne i nawiązują bardziej do modelu z lat 30-tych.

 


Zobacz pełną galerię!

Mimo iż auto jest tylko dwumiejscowe to jest dłuższe od wersji 57 i mierzy 5,89 m. Ma 2,14 m szerokości oraz 1,39 m wysokości. Największą różnicę do bazowej wersji stanowią proporcje prototypowego coupe. O ile w modelu dostępnym w sprzedaży dominującą część stanowi kabina pasażerska, to w Exelero skrócono ją maksymalnie na rzecz bardzo długiej maski silnika. Całkowicie inne są refletory, tylne, pięciopunktowe światła, aerodynamicznie ukształtowany tył oraz szerokie opony o rozmiarze 315/25 R23.

Do napędu posłuży ta sama, choć lekko zmodyfikowana jednostka dwunastocylindrowa. Aby uzyskać większą prędkość maksymalną pojemność silnika wzrosła do 5,9 litra, a moc do 700 KM. Imponujący jest także maksymalny moment obrotowy, który wynosi 1.020 Nm. Wartości te pozwalają autu ważącemu 2.660 kg przyspieszyć ze startu do 100 km/h w 4,4 sekundy i osiągnąć, wspomnianą już wcześniej, maksymalną prędkość ponad 350 km/h.

Co ciekawe, prototypowy Maybach Exelero uzyskał już nawet certyfikat TUV dopuszczający pojazd do ruchu. Jednak wg przedstawicieli koncernu wyprodukowany model będzie jedynym egzemplarzem superszybkiego coupe, jaki ujrzy światło dzienne. Najprawdopodobnie koszty wytworzenia Exelero wynoszące ponad milion euro odstraszyły od kontynuowania prac nad tym modelem.


Podobne wiadomości:

Mercedes-Maybach 6 Concept odsłania kolejne detale

Mercedes-Maybach 6 Concept odsłania kolejne...

Samochody luksusowe 2016-08-16

Mercedes-Maybach w wersji Landaulet

Mercedes-Maybach w wersji Landaulet

Samochody luksusowe 2016-06-22

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Nowe Suzuki Jimny - pierwsze zdjęcia przed premierą
Suzuki przygotowuje w tym roku dwie ważne premiery, a jedną z nich jest zupełnie nowe Jimny. W sieci pojawiły się właśnie pierwsze zdjęcia tego modelu, a my znamy już pierwsze szczegóły na temat czwartej generacji.