mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Poznaj "Bestię" Baracka Obamy!

Poznaj "Bestię" Baracka Obamy!

Ten samochód waży ponad 7 ton, spala hektolitry paliwa i na dodatek nikt nie czepia się, że silnik V8 o pojemności 6,5 litra nie spełnia wyśrubowanych norm Euro VI. Oto "Bestia", czyli pojazd, którym na co dzień porusza się Barrack Obama.

Poznaj

Samochód, którym porusza się od pewnego czasu Barrack Obama, został okrzyknięty przez media mianem "Bestii". Zanim wgłębimy się w szczegóły, warto wiedzieć, że po raz pierwszy Cadillac One został zaprezentowany tuż przed zaprzysiężeniem nowo wybranego prezydenta USA w 2009 roku. Auto zostało zaprojektowane tak, by służyć przez cztery lata, zatem niebawem zostanie pokazana nowa wersja. Tymczasem warto zapoznać się z modelem obecnie urzędującym.

Przydomek "One" jest często używane w stosunku do środków lokomocji prezydenta Stanów Zjednoczonych. Mamy zatem Air Force One (samolot sił powietrznych), Marine One (helikopter, w którym znajduje się prezydent), Marine One (samolot marynarki wojennej). Nazewnictwo nie mogło zatem ominąć najważniejszego samochodu. Ciekawe tylko, czy nazwa telefonu komórkowego HTC One jest w tym wypadku tylko dziełem przypadku.

"Bestia", czy jak kto woli Cadillac One, jest zabierana w każdą podróż głowy państwa. Wokół logistyki tego samochodu zawsze związanych jest sporo procedur i wymagań.

Każdy chciałby znać dokładną specyfikację tego samochodu, ale jak twierdzi jedna z głów koncernu GM, główną specyfikacją tego samochodu jest... brak specyfikacji. Mimo wszystko co rusz do prasy przeciekają różne ciekawostki. Tak jest i tym razem, kiedy pojawia sie nowa wersja tego modelu.

W zasadzie mówienie o tym samochodzie Cadillac jest lekkim nagięciem faktów, bowiem z seryjnymi modelami tej marki ma on niewiele wspólnego poza logiem na masce i kilkoma szczegółami stylizacji. Auto ważące ponad 7 ton jest w zasadzie ciężarówką. Pod maską pracuje silnik V8 o pojemności 6,5 litra. Ta potężna jednostka jest zasilana benzyną, ale jakiś czas temu pojawiły się spekulacje czy nie jest to diesel. Ciężko mówić na temat osiągów tej jednostki. Maksymalna moc wynosi gdzieś w okolicach 400-450KM, a szczytowy moment obrotowy to od 800 do 1000 Nm. Co ciekawe sprint do setki zajmuje mu około 15 sekund. Pewnie jesteście ciekawi ile taki samochód może zużywać paliwa. Według doniesień średnie spalanie w jego przypadku to 65l/100km.

Wysoka masa pojazdu nie bierze się z przypadku. Jest to bowiem najlepiej opancerzona maszyna poruszająca się po naszym globie. Wykorzystywany jest tutaj tytan, kevlar, a nawet ceramika i włókno węglowe. Sama warstwa pancerna na drzwiach wynosi 20 centymetrów. Opancerzony jest dodatkowo bak paliwa. Otulono go specjalną pianką chroniącą przed wybuchem.

Żeby móc prowadzić taki samochód kierowcy Secret service przechodzą intensywne szkolenia. Manewrowanie takim kolosem nie należy do rzeczy najprzyjemniejszych i najłatwiejszych. Zderzaki samochodu są wyposażone w dysze do rozpylania gazu łzawiącego oraz wyrzutnie granatów dymnych. Opony w tym samochodzie zostały wzmocnione kevlarem, ale na wszelki wypadek felgi zostały wzmocnione by była możliwa jazda bez opon.

Pasażerowie nie muszą się martwić o komfort podróżowania. Wewnątrz znajdzie się miejsce dla siedmiu osób oraz cała gama gadżetów zapewniających łączność ze światem. Dzięki opancerzeniu oraz wytłumieniu (grubość szyb to 13 centymetrów) do wnętrza pojazdu nie dostają się praktyczne żadne niepożądane dźwięki. do tego auto jest całkowicie hermetyczne na wypadek, gdyby doszło do skażenia powietrza. Na wyposażeniu jest instalacja z zapasem tlenu. W razie gdyby doszło do pożaru pod samochodem, wyposażono go w system gaśniczy.

Gdyby w podróży doszło do awarii samochodu, w pobliżu jest zawsze certyfikowany mechanik. Jak do tej pory fabryka w Detroit zbudowała 12 egzemplarzy modelu Cadillac One. Każdy z nich kosztuje około 1,5 miliona dolarów.

Zobacz koniecznie: Wszystko o Cadillac
Tematy w artykule: Cadillac USA Barack Obama

Podobne wiadomości:

Bestia - nowy samochód Donalda Trumpa

Bestia - nowy samochód Donalda Trumpa

Aktualności 2017-01-20

Pościg w USA jak w GTA: uciekinier zabił...

auto motor i sport 0000-00-00

Pościg rodem z GTA: mężczyzna, po tym jak zastrzelił dwie kobiety, uciekał Mercedesem R, uderzył w sedana, a na końcu popełnił samobójstwo.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.