mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Rarytasy od Bertone na aukcji

Rarytasy od Bertone na aukcji

Studio stylistyczne Bertone to kawał pięknej, motoryzacyjnej historii. Niestety ostatnio z firmą nie działo się najlepiej, a to wszystko przez coraz mniejszą ilość zleceń. Na nadchodzącej aukcji samochodów luksusowych RM pojawią się niezłe rarytasy.

Rarytasy od Bertone na aukcji

Firma Bertone ogłosiła niedawno upadłość i z tego powodu wystawione zostaną jedne z najsłynniejszych prototypów stworzonych przez stylistów tej firmy. Aukcja odbędzie się podczas konkursu elegancji w Villa d`Este we włoskim Como. Już 21 maja zbiorą się kolekcjonerzy z bardzo pokaźnymi zasobami pieniężnymi, żeby zdobyć jeden z tych modeli.

Jednym z najciekawszych samochodów, które trafią pod aukcyjny młotek będzie Lamoborghini Marzal. Auto wyprzedziło potrzeby czasu. W 1967 roku Lamborghini myślało o stworzeniu czteroosobowego coupe. Auto zaprojektował Marcello Gandini. Projekt robił niezłą furorę dzięki drzwiom typu Gullwing oraz dachowi ze szkła. Auto było zasilane dwulitrową, sześciocylindrową rzędówką, której moc wynosiła 172KM. Auto zaprezentowano w 1967 roku w Genewie. Powstał tylko jeden egzemplarz.

Kolejnym samochodem, który pojawi się na aukcji będzie Lancia Stratos HF Zero. Jest to samochód, który został zaprojektowany przeszło 40 lat temu przez Nuccio Bertone. Auto było protoplastą produkowano później Stratosa. Był to w pełni funkcjonalny prototyp. Linia samochodu była bardzo futurystyczna jak na owe czasu. Wysokość samochodu wynosiła zaledwie 84 centymetry. Pod lekką karoserią pracował silnik prosto od Lancii Fulvii. Widlasta czterocylindrówka oferowała moc 115KM, przy pojemności 1,6 litra.

 

 

 Amerykanie również korzystali z pomocy włoskiego studia stylistycznego. Dowodem na to jest koncept o nazwie Chevrolet Testudo. Jego nazwa pochodzi od łacińskiej nazwy gatunku żółwia, ale na pewno nie miała ona nic wspólnego z szybkością samochodu. Pod maską pracował silnik bokser o pojemności 2,4 litra generujący 81KM. Chwilę po prezentacji samochodu podczas targów motoryzacyjnych w Genewie, uległo ono wypadkowi. Zniszczenia były dość duże. Dopiero po kilku latach auto zostało w całości odrestaurowane i od tego czasu niewiele razy wyjeżdżało na drogi.Lamborghini Bravo powstało w 1974 roku. W tym samym roku zostało zaprezentowane w Turynie. Pod kątem stylistyki auto przypominało Countach LP5000. Było to jedne z najmniejszych coupe od Lambo na przestrzeni historii. Miało zaledwie 103,5 cm wysokości. Zastosowano w nim wiele przełomowych rozwiązań, jak chociażby duże przeszklone powierzchnie. Pod stalową karoserią pracował silnik V8 o pojemności trzech litrów. Jego moc wynosiła 300KM. Auto przejechało kilkadziesiąt tysięcy kilometrów testowych, a potem spoczęło w muzeum Bertone.

Na początku lat 80-tych Lamborghini przechodziło ostry kryzys. Lekiem na niego miał być futurystyczny roadster o egipskiej nazwie Athon. Miał on zastąpić Silhouette, a został zbudowany na bazie Uracco P300. Auto było zaprojektowane bardzo awangardowo. Cechowały go futurystyczne kształty i materiały wysokiej jakości. Napędzał go silnik trzylitrowy o mocy 260 koni mechanicznych. Powstała tylko jedna sztuka prototypu.

Lancia Sibilo, która także pojawi się na aukcji jest kolejną wariacją modelu Stratos Zero. Auto było nieznacznie dłuższe, a linia nadwozia była efektem walki stylistów z oporami powietrza. Auto zostało maksymalnie odchudzone, przez co szyby były plastikowe.

Specjaliści szacują, że najdroższymi z tych modeli będzie Marzal oraz Stratos HF Zero. Prawdopodobnie ich cena dobije w przeliczeniu od 4 do prawie 8 milionów złotych. O tym jak przebiegała aukcja poinformujemy po 21 maja.

Tematy w artykule: Bertone aukcje samochodow aukcja

Podobne wiadomości:

Ferrari 335 Sport Scaglietti - rekord pobity!

Ferrari 335 Sport Scaglietti - rekord pobity!

Samochody luksusowe 2016-02-08

Koncepcyjny Jaguar od Bertone

auto motor i sport 0000-00-00

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.