mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Superauto ze Słowenii

Superauto ze Słowenii

Zapewne nie przypuszczaliście, że Słowenia ma swoją własną markę samochodów. A jednak ma. I to jakich samochodów!

Superauto ze Słowenii
W świecie samochodów sportowych, nazwy takie jak Bugatti czy Koenigsegg i Pagani są od razu rozpoznawalne i niesamowicie szanowane, zatem dość trudno nowym wbić się do kanonu najlepszych i najdroższych samochodów świata. Jest taka firma - Shayton - która pochodzi ze Słowenii i aktualnie planuje wprowadzić do seryjnej produkcji supersamochód. Problem w tym, że Shayton jeszcze w życiu nie zbudował ani jednego auta i ten model, o nazwie Equilibrium, jest jego pierwszym wozem.

Wyraz "Shayton" oznacza sokoła w języku plemienia indiańskiego Sioux. Ceną samochodu, napędzanego V12 z mocą 1.084 koni mechanicznych i momentem obrotowym 930 niutonometrów, ma być około milion euro. Dzięki użyciu takich materiałów jak aluminium, tytan i włókno węglowe, samochód ma ważyć około 1.200 kilogramów, zatem stosunek masy do mocy będzie wynosić 1,42 kg/1 KM. Teoretycznie, Shayton twierdzi, że prędkością maksymalną będzie 400 km/h, a przyspieszenie do setki zajmie 2,9 sekundy.

Firma planuje budowę około 20 samochodów rocznie, jednak na początku musi zebrać pieniądze na zbudowanie prototypu, bo to, co widzicie na zdjęciach, to tylko komputerowe grafiki.

Podobne wiadomości:

Sprzedaż nowych aut w Europie - kryzysu nie widać

Sprzedaż nowych aut w Europie - kryzysu nie...

Aktualności 2015-07-20

Zapowiedź nowego crossovera od Nissana

Zapowiedź nowego crossovera od Nissana

Premiery 2015-09-08

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.