mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Superauto ze Słowenii

Superauto ze Słowenii

Zapewne nie przypuszczaliście, że Słowenia ma swoją własną markę samochodów. A jednak ma. I to jakich samochodów!

Superauto ze Słowenii
W świecie samochodów sportowych, nazwy takie jak Bugatti czy Koenigsegg i Pagani są od razu rozpoznawalne i niesamowicie szanowane, zatem dość trudno nowym wbić się do kanonu najlepszych i najdroższych samochodów świata. Jest taka firma - Shayton - która pochodzi ze Słowenii i aktualnie planuje wprowadzić do seryjnej produkcji supersamochód. Problem w tym, że Shayton jeszcze w życiu nie zbudował ani jednego auta i ten model, o nazwie Equilibrium, jest jego pierwszym wozem.

Wyraz "Shayton" oznacza sokoła w języku plemienia indiańskiego Sioux. Ceną samochodu, napędzanego V12 z mocą 1.084 koni mechanicznych i momentem obrotowym 930 niutonometrów, ma być około milion euro. Dzięki użyciu takich materiałów jak aluminium, tytan i włókno węglowe, samochód ma ważyć około 1.200 kilogramów, zatem stosunek masy do mocy będzie wynosić 1,42 kg/1 KM. Teoretycznie, Shayton twierdzi, że prędkością maksymalną będzie 400 km/h, a przyspieszenie do setki zajmie 2,9 sekundy.

Firma planuje budowę około 20 samochodów rocznie, jednak na początku musi zebrać pieniądze na zbudowanie prototypu, bo to, co widzicie na zdjęciach, to tylko komputerowe grafiki.

Podobne wiadomości:

Europejczycy kupią w tym roku więcej aut niż planowano

Europejczycy kupią w tym roku więcej aut niż...

Aktualności 2015-07-10

Głośne superauta znikną z centrum Londynu

Głośne superauta znikną z centrum Londynu

Samochody luksusowe 2015-07-29

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross