mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Tego o tym kultowym aucie nie wiedziałeś

Tego o tym kultowym aucie nie wiedziałeś

Pierwsza Corvette'a, wówczas jeszcze oferowana pod marką Chevrolet, zjechała z taśmy montażowej niemal dokładnie 60 lat temu. Do dziś sprzedaż tego modelu wyniosła już 1,5 mln egzemplarzy, czyniąc go jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów sportowych.

Tego o tym kultowym aucie nie wiedziałeś
Pierwszy Chevrolet Corvette zjechał z linii produkcyjnej fabryki w mieście Flint w stanie Michigan 30 czerwca 1953 roku. Od tego czasu model ten zyskał status amerykańskiej ikony, oferując do dziś najnowocześniejsze technologie i najlepsze osiągi.

- W ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat Chevrolet Corvette stał się integralną częścią amerykańskiej kultury i ulubionym samochodem sportowym gwiazd filmowych, muzyków i astronautów - powiedział Chris Perry, wiceprezes ds. marketingu Chevroleta. - Najlepsze Corvette z przeszłości reprezentują najwyższy poziom designu, technologii i osiągów.


O historii tego modelu powiedziano i napisano już bardzo dużo. Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek z 60-letniej historii amerykańskiej ikony motoryzacji.

- Corvette to najdłużej produkowany (bez przerwy) samochód osobowy na świecie. Natomiast najdłużej produkowanym samochodem na świecie w ujęciu ogólnym jest Chevrolet Suburban.

- Pierwszy Chevrolet Corvette w wersji koncepcyjnej zadebiutował 17 stycznia 1953 roku podczas GM Autorama show w Nowym Jorku. Ze względu na ogromny popyt na ten model 30 czerwca tego samego roku Chevrolet rozpoczął produkcję 300 egzemplarzy przeznaczonych do sprzedaży.

- Wszystkie modele z 1953 roku były oferowane w kolorze nadwozia Polo White oraz z czerwonym wnętrzem, a cena jednego wynosiła 3.498 dolarów. W 2006 roku trzeci z kolei egzemplarz Corvette wyprodukowany w 1953 roku został sprzedany na aukcji za rekordową sumę 1,06 mln dolarów.

- Do 1955 roku Chevrolet Corvette był oferowany wyłącznie z rzędowym silnikiem sześciocylindrowym. W tamtym właśnie roku 90 procent klientów wybrało opcjonalny silnik V8, w związku z czym w 1956 roku producent wycofał z oferty jednostkę sześciocylindrową. Od tego czasu model Corvette był dostępny wyłącznie z silnikiem V8.

- Przez pierwsze 10 lat model Corvette był produkowany wyłącznie jako kabriolet. Corvette Stingray coupe z 1963 roku ze sztywnym dachem i podzieloną tylną szybą pojawił się na rynku jako model drugiej generacji. Sprzedaż podwoiła się, a auto mogło być użytkowane przez cały rok, nawet w zimniejszych regionach.

- Od 30 czerwca 1953 roku na całym świecie sprzedano około 1,56 mln Chevroletów Corvette. Model z numerem 500.000 powstał w 1977 roku, milionowy egzemplarz zjechał z taśmy produkcyjnej w 1992 roku, a Corvette oznaczona numerem 1.500.000 opuściła fabrykę w 2009 roku.

- Model Corvette był produkowany w trzech zakładach: Flint w stanie Michigan (1953), Saint Louis w stanie Missouri (1954-1981) oraz Bowling Green w stanie Kentucky (1981-2014). Zmiana fabryki z Saint Louis na Bowling Green nastąpiła w okresie produkcji modelu z tego samego rocznika. Pierwszy model Corvette 1981 powstał w Saint Louis, a ostatni z tego samego rocznika w Bowling Green.

- Corvette z 1983 roku nie były oferowane w sprzedaży. Producent zrezygnował z tego rocznika na rzecz modelu nowej generacji C4, który zadebiutował w wersji modelowej 1984. W ramach rocznika modelowego 1983 zbudowano zaledwie 44 prototypy, z czego do dziś zachował się jeden egzemplarz. Można go zobaczyć w muzeum Corvetty w Bowling Green.

Podobne wiadomości:

Chevrolet Corvette Shooting Brake - w sam raz na zakupy

Chevrolet Corvette Shooting Brake - w sam raz...

Aktualności 2016-04-06

Nowy Chevrolet Camaro ZL1

Nowy Chevrolet Camaro ZL1

Premiery 2016-03-16

Komentuj:

~taksemysle 2013-07-02

z hamerykańskich sportowców to chyba jednak bym postawił na mustanga

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.
Odgadnij model Odgadnij model