mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Tego o tym kultowym aucie nie wiedziałeś

Tego o tym kultowym aucie nie wiedziałeś

Pierwsza Corvette'a, wówczas jeszcze oferowana pod marką Chevrolet, zjechała z taśmy montażowej niemal dokładnie 60 lat temu. Do dziś sprzedaż tego modelu wyniosła już 1,5 mln egzemplarzy, czyniąc go jednym z najbardziej rozpoznawalnych samochodów sportowych.

Tego o tym kultowym aucie nie wiedziałeś
Pierwszy Chevrolet Corvette zjechał z linii produkcyjnej fabryki w mieście Flint w stanie Michigan 30 czerwca 1953 roku. Od tego czasu model ten zyskał status amerykańskiej ikony, oferując do dziś najnowocześniejsze technologie i najlepsze osiągi.

- W ciągu ostatnich sześćdziesięciu lat Chevrolet Corvette stał się integralną częścią amerykańskiej kultury i ulubionym samochodem sportowym gwiazd filmowych, muzyków i astronautów - powiedział Chris Perry, wiceprezes ds. marketingu Chevroleta. - Najlepsze Corvette z przeszłości reprezentują najwyższy poziom designu, technologii i osiągów.


O historii tego modelu powiedziano i napisano już bardzo dużo. Poniżej prezentujemy kilka ciekawostek z 60-letniej historii amerykańskiej ikony motoryzacji.

- Corvette to najdłużej produkowany (bez przerwy) samochód osobowy na świecie. Natomiast najdłużej produkowanym samochodem na świecie w ujęciu ogólnym jest Chevrolet Suburban.

- Pierwszy Chevrolet Corvette w wersji koncepcyjnej zadebiutował 17 stycznia 1953 roku podczas GM Autorama show w Nowym Jorku. Ze względu na ogromny popyt na ten model 30 czerwca tego samego roku Chevrolet rozpoczął produkcję 300 egzemplarzy przeznaczonych do sprzedaży.

- Wszystkie modele z 1953 roku były oferowane w kolorze nadwozia Polo White oraz z czerwonym wnętrzem, a cena jednego wynosiła 3.498 dolarów. W 2006 roku trzeci z kolei egzemplarz Corvette wyprodukowany w 1953 roku został sprzedany na aukcji za rekordową sumę 1,06 mln dolarów.

- Do 1955 roku Chevrolet Corvette był oferowany wyłącznie z rzędowym silnikiem sześciocylindrowym. W tamtym właśnie roku 90 procent klientów wybrało opcjonalny silnik V8, w związku z czym w 1956 roku producent wycofał z oferty jednostkę sześciocylindrową. Od tego czasu model Corvette był dostępny wyłącznie z silnikiem V8.

- Przez pierwsze 10 lat model Corvette był produkowany wyłącznie jako kabriolet. Corvette Stingray coupe z 1963 roku ze sztywnym dachem i podzieloną tylną szybą pojawił się na rynku jako model drugiej generacji. Sprzedaż podwoiła się, a auto mogło być użytkowane przez cały rok, nawet w zimniejszych regionach.

- Od 30 czerwca 1953 roku na całym świecie sprzedano około 1,56 mln Chevroletów Corvette. Model z numerem 500.000 powstał w 1977 roku, milionowy egzemplarz zjechał z taśmy produkcyjnej w 1992 roku, a Corvette oznaczona numerem 1.500.000 opuściła fabrykę w 2009 roku.

- Model Corvette był produkowany w trzech zakładach: Flint w stanie Michigan (1953), Saint Louis w stanie Missouri (1954-1981) oraz Bowling Green w stanie Kentucky (1981-2014). Zmiana fabryki z Saint Louis na Bowling Green nastąpiła w okresie produkcji modelu z tego samego rocznika. Pierwszy model Corvette 1981 powstał w Saint Louis, a ostatni z tego samego rocznika w Bowling Green.

- Corvette z 1983 roku nie były oferowane w sprzedaży. Producent zrezygnował z tego rocznika na rzecz modelu nowej generacji C4, który zadebiutował w wersji modelowej 1984. W ramach rocznika modelowego 1983 zbudowano zaledwie 44 prototypy, z czego do dziś zachował się jeden egzemplarz. Można go zobaczyć w muzeum Corvetty w Bowling Green.

Podobne wiadomości:

Chevrolet Corvette Shooting Brake - w sam raz na zakupy

Chevrolet Corvette Shooting Brake - w sam raz...

Aktualności 2016-04-06

Chevrolet Cruze - auto, którego w Europie brakuje

Chevrolet Cruze - auto, którego w Europie...

Premiery 2016-01-07

Komentuj:

~taksemysle 2013-07-02

z hamerykańskich sportowców to chyba jednak bym postawił na mustanga

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.