mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > Umarł Roadster, niech żyje Roadster!

Umarł Roadster, niech żyje Roadster!

Firma Allard po ponad 50 latach postanowiła wskrzesić legendarny model Roadster J2X. Optycznie brytyjczyk, który obecnie montowany jest w Kanadzie, pozostał wierny swoim przodkom. Pod maską jednak drzemią zupełnie współczesne rozwiązania techniczne.

Umarł Roadster, niech żyje Roadster!

Allard produkował model 83 J2X Roadster w latach 1951-1954. Auto było wówczas jednym z najciekawszych wyścigówek, które brały udział w górskich wyścigach w Europie oraz Ameryce Północnej. Po tym okresie marka znikła na długie lata. Pojawiła się dopiero ponownie w 1999 roku w Kanadzie, a siedem lat później przedstawiła nowy-stary model J2X Roadster.

Replika została zbudowana w oparciu o niemal identyczną płytę podłogową jaka była wykorzystywana w dawnych modelach. Samochód jednak jest nieco dłuższy, bowiem musi spełniać obecne normy bezpieczeństwa. Zmianom nie uległa natomiast sama stylistyka Allarda. Auto posiada nadal wolnostojace, przednie koła otoczne blaszanymi błotnikami i „zapasówkę” zamontowaną na prawej części karoserii.

J2X Roadster nadal jest napędzany silnikami V8. Oczywiście nowymi, dostarczanymi przez General Motors i Chryslera. Pojemność jednostek wynosi 5,7 l. lub 6,1 l. w przypadku Hemi. Co do mocy. Ją można sobie wybrać samemu. W podstawowej wersji do dyspozycji kierowcy jest 350 KM obsługiwane przez manualną, pięciostopniową skrzynią biegów z funkcją Overdrive. W opcji dostępna jest także przekładnia automatyczna.

Mimo, że karoseria do złudzenia przypomina tą z lat 50-tych, odpowiada zupełnie nowym trendom konstruktorskim. Wykonana bowiem została z mieszanki materiałów sztucznych, włókna szklanego i aluminium. Z kolei o dobry ponadczasowy balans dba wnętrze auta – prawdziwa klasyka. W aucie zrezygnowano z montowania poduszek powietrznych, ze względu na drewnianą kierownicę. Centralna konsola wykonana została natomiast z aluminium, a zdobi ją sześć okrągłów zegarów. Tradycyjne wykonanie małych owiewek i skórzanych siedzeń wprowadza w prawdziwą nostalgię.

Co najważniejsze. Allard J2X Roadster jest w sprzedaży. Cena za podstawową wersję wynosi 95 tys. dolarów amerykańskich.

Czytaj także:

BMW Concept Car 328: (Aero)dynamizm 2006-05-11

Car zmartwychwstał! 2006-04-26

Antas V8 GT: Mieszanka legend 2006-04-19

Pro-rodzinny Morgan 2006-03-02

Nowy Morgan w 2006 2005-12-20

Tematy w artykule: Allard J2X Roadster roadstery

Podobne wiadomości:

Car zmartwychwstał!

Car zmartwychwstał!

Samochody luksusowe 2006-04-26

BMW Concept Car 328: (Aero)dynamizm

BMW Concept Car 328: (Aero)dynamizm

Premiery 2006-05-11

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Kia ProCeed - premiera modelu shooting brake
Kia ProCeed - premiera modelu shooting brake

Kia ProCeed to model, na który wszyscy czekaliśmy z niecierpliwością. Choć różni się nieco od efektownego konceptu z Frankfurtu, pokazanego rok temu, efekt końcowy przechodzi najśmielsze oczekiwania. Auto jest po prostu piękne.