mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > "Każdy Jaguar zaczyna jako szkic..."

"Każdy Jaguar zaczyna jako szkic..."

Każdy Jaguar zaczyna swoje życie jako szkic na kartce papieru. Wizje projektantów pojawiają się pierwotnie jako kilka ostrych linii, następnie ewoluują do bardziej skomplikowanych projektów. Ostateczny kształt prototypu stworzony w programie graficznym powstaje na długo zanim prawdziwy samochód wyjedzie na nasze drogi.

W większości przypadków trudno dostrzec w pierwotnym szkicu realny samochód. Zarys projektu jest bardziej kreskówką niż idealnym odwzorowaniem wizji. Podobnie jak w przypadku kreatorów mody – pierwotna wersja zawsze jest przerysowana i wymaga złagodzenia oraz dostosowania proporcji do rzeczywistości. Jedynie projektanci potrafią właściwie odczytać język szkicu i dopatrzeć się w nim wizji prawdziwego pojazdu.

Konstruktorzy Jaguara przystępując do projektu nowego XJ postawili sobie główny cel – samochód ma być śmiały i podkreślać sportowego ducha marki. Nowa linia zapoczątkowana modelami XK i XF spotkała się z dużym uznaniem zarówno krytyków, jak i klientów. To pozwoliło inżynierom Jaguara pójść o krok dalej – zaprojektować nowego XJ, który będzie imponował osiągami oraz elegancją i zmieni oblicze samochodów luksusowych XXI wieku.

W początkowej fazie każdy członek zespołu projektowego miał inne podejście do nowego samochodu – zależne od własnej wizji, nastroju i poczucia jaki powinien być nowy XJ. W marcu 2006 roku został opracowany fundament projektu – rozmiar, główne elementy konstrukcji, szklany dach oraz zarys przodu i tyłu samochodu. Na tym etapie opracowano już podstawowe właściwości jezdne, typ i moc silników. Nawiązując do pierwotnych szkiców stworzono 8 komputerowych wersji i z nich wybierano poszczególne elementy, aby połączyć je w spójną całość. Przez następne pół roku z ośmiu propozycji wyłoniono jeden dominujący motyw, a dopracowywanie detali trwało do połowy 2008 roku.

Przystępując do projektu specjaliści Jaguara zadali pytania: „Jaka jest nowoczesna limuzyna? Jaki powinien być najnowszy XJ?” Odpowiedzi szukali nie tylko w świecie motoryzacji. Istotnym źródłem inspiracji okazał się świat mody. Marki takie jak Louis Vuitton czy Prada od lat kreują sportowy luksus i przykładają szczególną uwagę do detali. Dbałość o szczegóły miała zatem ogromny wpływ na ostateczny wygląd samochodu.

Sprawdź dostępne konfiguracje:

Jaguar XJ
Jaguar XJ
Cena podstawowa już od: 429 900 PLN brutto
Dostępne nadwozia: sedan-4dr.

Podobne wiadomości:

Jaguar E-Pace - materiał na bestseller

Jaguar E-Pace - materiał na bestseller

Premiery 2017-07-14

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Jaguar F-Pace najlepszy – WCOTY 2017

Aktualności 2017-04-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.