mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > nanoFlowcell Quant F - sportowy sedan z kosmosu

nanoFlowcell Quant F - sportowy sedan z kosmosu

Ogniwa paliwowe w napędzanej wodorem Toyocie Mirai wydają się być przyszłością motoryzacji. Równocześnie Quant F idzie zupełnie inną drogą, czego efekty są nie mniej spektakularne.

nanoFlowcell Quant F - sportowy sedan z kosmosu
Być może słyszeliście już o samochodzie Quant e-Sportlimousine. Jest to dwudrzwiowe, czteroosobowe coupe o kosmicznym wyglądzie i równie pozaziemskim napędzie. Jego głównym elementem są 4 silniki elektryczne, które napędzane są energią magazynowaną w cieczy jonowej (solach w płynnej postaci), zgromadzonej w dwóch zbiornikach. W jednym ciecz naładowana jest ujemnie, w drugim dodatnio. Efekt? 2,8 sekundy zajmuje przyspieszenie do "setki", choć mówimy o aucie długim na 525 centymetrów.

Podobnie pod względem konstrukcyjnym prezentuje się unowocześniony model Quant F, który obejrzymy dokładniej na marcowym salonie samochodowym w Genewie. Firma z Liechtensteinu wprowadziła jednak kilka usprawnień. Pierwsze dotyczy szkieletu nośnego, wykonanego z włókien węglowych. Jego niska masa i wysoka sztywność pozwoliła uformować bardzo przestronną kabinę dla 4 osób i zmniejszyć grubość słupków dachowych do granic możliwości.

Ciecz jonowa magazynowana jest w dwóch 250-litrowych zbiornikach, a 4 silniki zapewniają napęd na wszystkie koła. W chwilach kiedy jest to bardziej korzystne (np. przy wysokich prędkościach autostradowych), moc może być rownież przenoszona jedynie na koła tylne. A propos mocy - Quant F ma 1090KM i z łatwością przekracza barierę 300km/h. Kosmiczne coupe ma 2-biegową skrzynię automatyczną i pozwala przejechać 800km na jednym ładowaniu.

Quant F to co prawda na razie auto koncepcyjne, ale producent twierdzi, że homologacja drogowa jest już bardzo blisko. Pozostały tylko crash-testy, potwierdzające wystarczający poziom bezpieczeństwa i akceptacja wnętrza pojazdu. Zaprezentowany na zeszłorocznym salonie w Genewie, nanoFlowcell Quant e-Sportlimousine procedury homologacyjne ma już za sobą i można nim podróżować po drogach całej Europy.

Podobne wiadomości:

Nissan Micra Bose Personal Edition

Nissan Micra Bose Personal Edition

Premiery 2017-03-11

Bose, to jeden z liderów na rynku zestawów audio. Nissan wraz z Bose zaprezentował specjalną edycję modelu Micra. 

Toyota Yaris GRMN - 210 KM w maluchu

Toyota Yaris GRMN - 210 KM w maluchu

Aktualności 2017-02-22

Komentuj:

~ds 2015-02-12

Jednostką mocy jest wat (W). Dla wygody stosuje się przedrostki, np. kW - kilowat.nO ile konie mechaniczne (KM) w przypadku silników benzynowych i dieslowskich to "tradycja", dla silników elektrycznych KONIE MECHANICZNE są nie do przyjęcia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.