mojeauto.pl > motogazeta > Samochody luksusowe > nanoFlowcell Quant F - sportowy sedan z kosmosu

nanoFlowcell Quant F - sportowy sedan z kosmosu

Ogniwa paliwowe w napędzanej wodorem Toyocie Mirai wydają się być przyszłością motoryzacji. Równocześnie Quant F idzie zupełnie inną drogą, czego efekty są nie mniej spektakularne.

nanoFlowcell Quant F - sportowy sedan z kosmosu
Być może słyszeliście już o samochodzie Quant e-Sportlimousine. Jest to dwudrzwiowe, czteroosobowe coupe o kosmicznym wyglądzie i równie pozaziemskim napędzie. Jego głównym elementem są 4 silniki elektryczne, które napędzane są energią magazynowaną w cieczy jonowej (solach w płynnej postaci), zgromadzonej w dwóch zbiornikach. W jednym ciecz naładowana jest ujemnie, w drugim dodatnio. Efekt? 2,8 sekundy zajmuje przyspieszenie do "setki", choć mówimy o aucie długim na 525 centymetrów.

Podobnie pod względem konstrukcyjnym prezentuje się unowocześniony model Quant F, który obejrzymy dokładniej na marcowym salonie samochodowym w Genewie. Firma z Liechtensteinu wprowadziła jednak kilka usprawnień. Pierwsze dotyczy szkieletu nośnego, wykonanego z włókien węglowych. Jego niska masa i wysoka sztywność pozwoliła uformować bardzo przestronną kabinę dla 4 osób i zmniejszyć grubość słupków dachowych do granic możliwości.

Ciecz jonowa magazynowana jest w dwóch 250-litrowych zbiornikach, a 4 silniki zapewniają napęd na wszystkie koła. W chwilach kiedy jest to bardziej korzystne (np. przy wysokich prędkościach autostradowych), moc może być rownież przenoszona jedynie na koła tylne. A propos mocy - Quant F ma 1090KM i z łatwością przekracza barierę 300km/h. Kosmiczne coupe ma 2-biegową skrzynię automatyczną i pozwala przejechać 800km na jednym ładowaniu.

Quant F to co prawda na razie auto koncepcyjne, ale producent twierdzi, że homologacja drogowa jest już bardzo blisko. Pozostały tylko crash-testy, potwierdzające wystarczający poziom bezpieczeństwa i akceptacja wnętrza pojazdu. Zaprezentowany na zeszłorocznym salonie w Genewie, nanoFlowcell Quant e-Sportlimousine procedury homologacyjne ma już za sobą i można nim podróżować po drogach całej Europy.

Podobne wiadomości:

Citroen C-Aircross Concept: zapowiedź nowego crossovera

Citroen C-Aircross Concept: zapowiedź nowego...

Premiery 2017-02-07

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Skoda Vision X - premiera w Genewie

Aktualności 2018-02-01

Komentuj:

~ds 2015-02-12

Jednostką mocy jest wat (W). Dla wygody stosuje się przedrostki, np. kW - kilowat.nO ile konie mechaniczne (KM) w przypadku silników benzynowych i dieslowskich to "tradycja", dla silników elektrycznych KONIE MECHANICZNE są nie do przyjęcia.

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Hyundai Kona w wersji Iron Man
Hyundai Kona w wersji Iron Man
W stylu godnym superbohatera Hyundai odsłonił wersję specjalną modelu Kona inspirowaną Ironem Manem podczas tegorocznego San Diego Comic Con.