mojeauto.pl > motogazeta > Technika > 100 mln układów ESP od firmy Bosch

100 mln układów ESP od firmy Bosch

W 1995 roku firma założona przez Roberta Boscha rozpoczęła seryjną produkcję układu ESP. Od tamtego czasu wyprodukowano już 100 mln sztuk tego systemu bezpieczeństwa.

100 mln układów ESP od firmy Bosch
Przypomnijmy, że ESP to układ, który pozwala zachować stabilność toru jazdy i uniknąć wpadnięcia samochodu w poślizg. System sprawdza się zwłaszcza na śliskiej nawierzchni.  "W minionych latach układ ESP przyczynił się nie tylko do uratowania życia wielu ludziom, ale stał się także ważnym fundamentem dla innych funkcji wspomagających oraz umożliwiających zautomatyzowane prowadzenie samochodu", powiedział Gerhard Steiger, Prezes działu branżowego Bosch Chassis Systems Control.

Badania pokazują, że ESP może zapobiegać nawet 80% wypadków spowodowanych poślizgiem auta. Szczegółowa analiza statystyk wypadkowych GIDAS pokazuje, że tylko w 2011 roku układ ESP uratował życie 540 osobom w Niemczech. Coraz więcej krajów wprowadza obowiązek posiadania układu ESP. W Europie wszystkie samochody homologowane po październiku 2011 muszą posiadać układ ESP. Zaś od listopada br. ESP ma być wyposażeniem standardowym w każdym samochodzie. Dziś 78% wszystkich nowych aut osobowych i lżejszych dostawczych w Europie posiada ESP. Obecnie w układ ESP wyposażone jest 55% wszystkich samochodów osobowych i lżejszych użytkowych na świecie.

Od 1995 roku do 2010 wyprodukowano w sumie 50 mln sztuk układów ESP. Firma Bosch w ciągu prawie czterech lat musiała podwoić produkcję ESP. Od 2010 roku firma produkuje więcej układów ESP niż ABS. ESP od momentu wprowadzenia go do seryjnej produkcji był udoskonalany. Pierwsza generacja ważyła 4.3 kg, zaś obecna 9. charakteryzuje się masą 1.6 kg. Obecnie ESP jest bardziej kompaktowym układem, ale i bardziej skomplikowanym niż jego pierwowzór. Oczywiście teraz układ jest tańszy i bardziej kompaktowy.

Podobne wiadomości:

Tysiące BMW i Nissanów do serwisu

Tysiące BMW i Nissanów do serwisu

Aktualności 2015-04-13

Te systemy bezpieczeństwa są najczęściej wybierane

Te systemy bezpieczeństwa są najczęściej...

Technika 2014-09-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
ELEGANCKI I NOWOCZESNY
Nie jest już modnym crossoverem, ale przestronnym i komfortowym autem kompaktowym. Odświeżony Citroen C4 Cactus zachwyca na wiele sposobów.