mojeauto.pl > motogazeta > Technika > 10 lat Common Raila

10 lat Common Raila

Przed 10 laty, w 1997 roku, rozpoczęła się nowa epoka dla silników wysokoprężnych. Po raz pierwszy w samochodach osobowych pojawił się system wtryskowy common rail. Pierwszymi autami wyposażonymi w tę innowację były Alfa Romeo 156 JTD i Mercedes-Benz C 220 CDI.

10 lat Common Raila

Główne zalety systemu common rail to większa moc i wyższy moment obrotowy przy jednoczesnym obniżeniu zużycia paliwa, głośności pracy i emisji zanieczyszczeń. Wystarczyło to do tego, aby dziś w nowo produkowanych samochodach osobowych z silnikami wysokoprężnymi stosowano niemal wyłącznie systemy wtryskowe common rail. W 2006 roku w Europie Zachodniej już co drugi nowo zarejestrowany samochód osobowy był wyposażony w silnik Diesla. W roku 1997, kiedy technologia common rail dopiero wchodziła na rynek, samochodów z wysokoprężnymi jednostkami napędowymi było zaledwie 22 proc. w ogólnej liczbie nowo rejestrowanych pojazdów.

M.in. dzięki tej technologii współcześnie produkowane silniki diesla są czyste, jak nigdy dotąd. Od początku lat dziewięćdziesiątych ubiegłęgo wieku emisja tlenku węgla, tlenków azotu i węglowodorów spadły o 95 i więcej procent. Dalsza optymalizacja systemu common rail gwarantuje utrzymanie konkurencyjności diesla w porównaniu do silników benzynowych. Zużywają ponad 30 proc. mniej paliwa, a emisja CO2 jest niższa o 25 proc. Dzięki technologii common rail można spełnić normy emisji Euro 5, Euro 6, czy nawet najostrzejsze na świecie limity emisji, jakie obowiązują w Kalifornii.

Technologię common rail czekają już wkrótce kolejne innowacje. Z jednej strony będzie to wzrost ciśnienia wtrysku do 2000 barów i więcej (w produkcji jeszcze w tym roku). Z drugiej strony, na potrzeby krajów nowo uprzemysłowionych, takich jak Indie czy Chiny, tworzone są nowe, wyjątkowo ekonomiczne, jeśli chodzi o produkcję, systemy common rail o ciśnieniach wtrysku od 1100 do 1450 barów. Są one przeznaczone przede wszystkim dla segmentu tanich samochodów i pojawią się na rynku również pod koniec tego roku.

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Żółte znaki na drogach - o co chodzi?
Od kilku dni w północno-wschodniej Polsce pojawiły się nowe, żółte znaki na których możemy zobaczyć np. czołg. Na szczęście zwykli kierowcy nie muszą się nimi przejmować. Są to informacje przeznaczone dla wojskowych.