mojeauto.pl > motogazeta > Technika > 111 lat i 11 miliardów świec zapłonowych Boscha

111 lat i 11 miliardów świec zapłonowych Boscha

Ten wynalazek firmy Bosch zapewnia silnikom benzynowym niezawodny zapłon. Został wprowadzony na rynek dokładnie 111 lat temu i od tego momentu wyprodukowano już ponad 11 miliardów sztuk tego elementu.

111 lat i 11 miliardów świec zapłonowych Boscha
W 1902 roku firma Bosch otrzymała patent na wysokonapięciowy iskrownik magnetyczny w połączeniu ze świecą zapłonową. Wynalazek gwarantował niezawodny zapłon mieszanki paliwowo-powietrznej w silniku benzynowym. W ten sposób świece zapłonowe Bosch przyczyniły się w dość znacznym stopniu do rozwoju motoryzacji. Od 111 lat świece zapłonowe są ważnym elementem w rozwoju wydajnych, oszczędnych i ekologicznych silników. Obecnie świece zapłonowe Bosch są montowane seryjnie w nowych samochodach przez prawie wszystkich producentów aut. Mają też zastosowanie w silnikach łodzi, skuterów wodnych, narzędzi ogrodowych i leśnych, dużych silnikach gazowych, pompach wodnych oraz agregatach prądotwórczych.

W ciągu 111 lat Bosch opracował ponad 20.000 różnych typów świec, a z taśm produkcyjnych zeszło ponad 11 miliardów sztuk tych produktów. Poza Niemcami, fabryki świec znajdują się także w Brazylii, Chinach, Indiach oraz Rosji. Od czasu wynalezienia świecy, Bosch bezustannie rozwijał swoje dzieło we współpracy z niemal wszystkimi producentami samochodów. Aktualna oferta Bosch obejmuje ok. 1.250 różnych typów świec i 26 różnych wariantów elektrod.

Dzięki użytym materiałom, konstrukcji oraz zastosowanym metodom produkcji świece zapłonowe Bosch gwarantują dostępnym dziś na rynku silnikom benzynowym czyste i efektywne spalanie oraz, co równie ważne, ochronę silnika i katalizatora.

111 lat świec zapłonowych Bosch
1902: Bosch otrzymuje patent na wysokonapięciowy iskrownik magnetyczny w połączeniu ze świecą zapłonową.
1914: Otwarcie pierwszej fabryki świec zapłonowych Bosch w Stuttgarcie.
1927: Wprowadzenie pojęcia "wartości cieplnej" przez firmę Bosch – standardowy współczynnik przewodzenia ciepła przez świece, ważny z uwagi na optymalne dopasowanie świecy do danego silnika.
1939: Otwarcie fabryki świec zapłonowych w Bamberg.
1968: Wyprodukowanie pierwszego miliarda świec zapłonowych Bosch.
2012: Wyprodukowanie 11 miliardów świec zapłonowych Bosch.
2013: Jubileusz 111-lecia świec zapłonowych Bosch.
Tematy w artykule: Bosch świece zapłonowe

Podobne wiadomości:

W pogoni za wydajnością

W pogoni za wydajnością

Ciężarówki i Autobusy 2017-01-27

Tysiące BMW i Nissanów do serwisu

Tysiące BMW i Nissanów do serwisu

Aktualności 2015-04-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Nie masz dowodu i polisy OC? Nie dostaniesz mandatu
Już niedługo nie będziemy musieli wozić ze sobą dowodu rejestracyjnego i poświadczenia polisy OC. Po wielu zapowiedziach i obietnicach posłowie w końcu przegłosowali zmiany w prawie.