mojeauto.pl > motogazeta > Technika > 20 milionów ESP

20 milionów ESP

Firma Bosch, zajmująca się produkcją systemów ESP (Electronic Stability Program) osiągnęła niedawno kolejny kamień milowy w rozwoju tej technologii. Kilka dni temu podano do informacji, że w fabrykach wyprodukowano już 20 milionów egzemplarzy tych systemów.

20 milionów ESP

W dużym uproszczeniu działanie ESP polega na porównywaniu przez system aktywnych czujników rzeczywistego toru pojazdu z torem nadanym przez kierowcę. Gdy obie ścieżki nie pokrywają się, system próbuje skorygować tor jazdy poprzez obniżanie mocy silnika, a następnie wyhamowywanie jednego lub więcej kół bez ingerencji kierowcy, w taki sposób, aby samochód odzyskał właściwy kierunek jazdy. Jedne z ostatnich badań donoszą, że samochody wyposażone w system ESP znacznie rzadziej biorą udział w wypadkach. Jeżeli każdy nowy samochód byłby wyposażony w ESP, liczba zderzeń mogłaby być zredukowana nawet o połowę. Unia Europejska zakłada w swoich planach zmniejszenie liczby wypadków na drogach w latach 2001-2010. Przedstawiciele firmy oznajmiają, że ich system będzie miał bardzo duży wpływ na osiągnięcie tego celu. W zeszłym roku w Europie we wszystkich nowych samochodach, które zostały zarejestrowane tylko 40 procent posiadało wbudowany system ESP. W Niemczech liczba ta wynosiła aż 70 procent.

System ESP jest już praktycznie standardem we wszystkich samochodach z górnej półki. W klasie średniej doszło w ostatnim czasie do pozytywnych zmian, ponieważ coraz częściej można spotkać seryjnie montowane systemy ESP. Spoglądając natomiast na segment samochód mniejszych, urządzenia te są dostępne jako bardzo droga opcja lub nie ma ich wcale.


Czytaj także:

"System DSR" (2006-04-03)

Tematy w artykule: ESP

Podobne wiadomości:

Bliźniacze Kangoo i Citan do serwisu

Bliźniacze Kangoo i Citan do serwisu

Aktualności 2014-09-13

System Crosswind Assist nawet w używanych Sprinterach

System Crosswind Assist nawet w używanych...

Technika 2014-11-25

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Nowe Audi A1 Sportback - już oficjalnie!
Audi A1 to najmniejszy model w gamie niemieckiego producenta. Samochód debiutuje w pięciodrzwiowej wersji Sportback. Producent raczej nie wprowadzi do sprzedaży wariantu trzydrzwiowego.

Zalando Zalando