mojeauto.pl > motogazeta > Technika > 9 biegów od ZF

9 biegów od ZF

Znana firma ZF, dostarczająca skrzynie biegów wielu światowym producentom samochodów, zaprezentowała na konferencji "Transmissions in Vehicles 2011" pierwszą na świecie dziewięciobiegową skrzynię automatyczną.

9 biegów od ZF
Wydaje się, że czasy, kiedy sześć biegów w automatycznej skrzyni było zarezerwowane tylko dla właścicieli samochodów najwyższej klasy, są tak odległe jak epoka lodowcowa. Dziś standardem stają się skrzynie siedmio, a nawet osmiobiegowe, i to w dużo tańszych i mniejszych samochodach, jak np. BMW Serii 1. ZF jednak zdecydowało, że trzeba iść na przód, a konkretnie w górę. Na wspomnianej konferencji swój debiut miała dziewięciobiegowa automatyczna skrzynia biegów 9HP, która wytrzyma moment obrotowy w przedziale od 280 do 480 niutonometrów i może pracować w różnych konfiguracjach, np. z systemem start-stop, czy napędem na wszystkie koła.

Według ZF, 9HP oferuje oszczędność paliwa na poziomie 16% w porównaniu do dzisiejszych sześciobiegowych skrzyniach w samochodach o napędzie na przód. Dzieje się tak oczywiście dzięki takiej, a nie innej liczbie przełożeń. Przykładowo, samochód może poruszać się z prędkością 120 km/h na dziewiątym biegu, a obroty będą wtedy utrzymywane na poziomie 1.900, a nie, jak w sześciobiegówkach, 2.600.

Jednak oszczędności to nie wszystko, co 9HP ma do zaoferowania. Niemiecka firma obiecuje, że pomimo użycia pojedyńczego, a nie popularnego podwójnego sprzegła, zmiana przełożeń odbywa się niesamowicie szybko i gładko, że kierowca może mieć probllem z jej zauważaniem.

Podobne wiadomości:

Nowa skrzynia biegów do Dacii Duster

Nowa skrzynia biegów do Dacii Duster

Aktualności 2015-09-08

Ford opatentował 11-biegowy

Ford opatentował 11-biegowy "automat"

Technika 2015-04-13

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
MUSI BYĆ COOL
MUSI BYĆ COOL
Ten nowoczesny samochód miejski, dzięki nadmuchanej karoserii, nietypowym reflektorom, innowacyjnym panelom Airbump i dziesiątkom dostępnych wersji kolorystycznych sprawił, że kierowca wreszcie może wyrazić swoją osobowość.
Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic Sky is the limit – Nowa Mazda CX-5 nie zna granic