mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Aby było mniej kolizji

Aby było mniej kolizji

Już wkrótce jest szansa, by systemy łączności VtV przyczyniły się do znacznego ograniczenia liczby kolizji czołowych, jak i najechania na tył pojazdu stojącego na niewidocznych zakrętach.

Przynajmniej tak wynika z zaawansowania prac, jakie przeprowadzane są m.in. przy współudziale koncernu Mitsubishi, a pilotowane przez japońskie Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej, Infrastruktury i Transportu. Prace nad projektem zaawansowanych systemów bezpieczeństwa (ASV - Advanced Safety Vehicle), prowadzone od 1991 r., w 2001 r. weszły w Fazę 3, w której dużo uwagi poświęcone zostało właśnie na zapobieganie kolizjom, gdzie pole widzenia kierowcy jest ograniczone.

W tym celu zaprojektowany został Mitsubishi Grandis ASV-3 przygotowany na bazie obecnie oferowanego modelu Grandis i wyposażony w najnowsze rozwiązania w zakresie łączności pojazdów VtV - element składowy układu wspomagającego prowadzenie pojazdu.

Pokładowe systemy łączności typu VtV, służące do wymiany informacji o poruszających się po drodze pojazdach, w tym i rowerach, oraz obecności pojazdów niewidocznych dla kierowcy, w pierwszym etapie dokonują lokalizacji pojazdu za pomocą systemu nawigacji satelitarnej GPS. Następnie przesyłane są dane o położeniu naszego pojazdu i jednoczesnie odbierane informacje o pozycjach innych użytkowników dróg. Na podstawie tych danych system określa pozycje względne pojazdów w celu określenia, czy może dojść do kolizji. Jeśli takie ryzyko istnieje, sygnały dźwiękowe poinformują kierowcę o obecności innych pojazdów w bezpośrednim otoczeniu oraz o ich odległości.

Podobne rozwiązanie, w ramach tego samego projektu, w tym roku testował też inny japoński producent - Honda. Oba koncerny planują dalsze prace badawczo-rozwojowe nad systemami ASV, tak by jak najszybciej móc wprowadzić je w modelach seryjnych.

Czytaj także:

Bardzo bezpieczne pojazdy Hondy 2005-10-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Volvo XC60 - pierwsze teasery
Volvo XC60 - pierwsze teasery
To będzie jedna z najważniejszych premier tego sezonu. Nie tylko globalnie, ale również pod kątem polskiego rynku. Model XC60 jest najpopularniejszym modelem Volvo, mimo że ma już swoje lata. Dlatego przyszedł czas na kolejną odsłonę, a tymczasem producent podgrzewa atmosferę przed premierą.