mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Aby było mniej kolizji

Aby było mniej kolizji

Już wkrótce jest szansa, by systemy łączności VtV przyczyniły się do znacznego ograniczenia liczby kolizji czołowych, jak i najechania na tył pojazdu stojącego na niewidocznych zakrętach.

Przynajmniej tak wynika z zaawansowania prac, jakie przeprowadzane są m.in. przy współudziale koncernu Mitsubishi, a pilotowane przez japońskie Ministerstwo Gospodarki Przestrzennej, Infrastruktury i Transportu. Prace nad projektem zaawansowanych systemów bezpieczeństwa (ASV - Advanced Safety Vehicle), prowadzone od 1991 r., w 2001 r. weszły w Fazę 3, w której dużo uwagi poświęcone zostało właśnie na zapobieganie kolizjom, gdzie pole widzenia kierowcy jest ograniczone.

W tym celu zaprojektowany został Mitsubishi Grandis ASV-3 przygotowany na bazie obecnie oferowanego modelu Grandis i wyposażony w najnowsze rozwiązania w zakresie łączności pojazdów VtV - element składowy układu wspomagającego prowadzenie pojazdu.

Pokładowe systemy łączności typu VtV, służące do wymiany informacji o poruszających się po drodze pojazdach, w tym i rowerach, oraz obecności pojazdów niewidocznych dla kierowcy, w pierwszym etapie dokonują lokalizacji pojazdu za pomocą systemu nawigacji satelitarnej GPS. Następnie przesyłane są dane o położeniu naszego pojazdu i jednoczesnie odbierane informacje o pozycjach innych użytkowników dróg. Na podstawie tych danych system określa pozycje względne pojazdów w celu określenia, czy może dojść do kolizji. Jeśli takie ryzyko istnieje, sygnały dźwiękowe poinformują kierowcę o obecności innych pojazdów w bezpośrednim otoczeniu oraz o ich odległości.

Podobne rozwiązanie, w ramach tego samego projektu, w tym roku testował też inny japoński producent - Honda. Oba koncerny planują dalsze prace badawczo-rozwojowe nad systemami ASV, tak by jak najszybciej móc wprowadzić je w modelach seryjnych.

Czytaj także:

Bardzo bezpieczne pojazdy Hondy 2005-10-17

Komentuj:

Brak komentarzy! Wypowiedz się, jako pierwszy!

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
6 sprawdzonych patentów na zimę.
6 sprawdzonych patentów na zimę.
Zamarznięte szyby i czapa śniegu na dachu mogą być niebezpieczne dla Ciebie, otoczenia i Twojego portfela. Podpowiadamy, jak szybko odśnieżyć auto, a dzięki temu uniknąć 3 pkt. karnych i 500 zł mandatu, a przy okazji pospać nawet kwadrans dłużej.
Citroen C3 Aircross Citroen C3 Aircross