mojeauto.pl > motogazeta > Technika > Aby uniknąć kolizji ze zwierzęciem

Aby uniknąć kolizji ze zwierzęciem

Volvo pracuje nad nowym systemem bezpieczeństwa - Animal Detection - który ostrzega i uruchamia automatyczne hamowanie w przypadku pojawienia się zwierzęcia na drodze. Nowy system zostanie wprowadzony na rynek za kilka lat.

Aby uniknąć kolizji ze zwierzęciem
System Animal Detection opiera się technologii zastosowanej we wprowadzonym w 2010 r. systemie wykrywania pieszego z pełnym automatycznym hamowaniem.

Układ ten składa się z dwóch części – czujnika radaru oraz kamery na podczerwień rejestrujących sytuację w ruchu drogowym. Podstawowe znaczenie ma możliwość funkcjonowania systemu także w ciemności, gdyż większość zderzeń z dzikimi zwierzętami zdarza się o świcie i zmierzchu. Kamera monitoruje stan drogi. Jeśli w zasięgu systemu pojawi się zwierzę, system ostrzeże kierowcę sygnałem dźwiękowym. Jeśli kierowca nie zareaguje, automatycznie uruchomione zostaną hamulce.

- Chcemy, by system ten działał również przy normalnych prędkościach na drogach wiejskich. W przypadku, gdy nie uda się całkowicie uniknąć kolizji, system zmniejszy prędkość na tyle, by zredukować siłę uderzenia, a tym samym ryzyko poważnych obrażeń – tłumaczy Andreas Eidehall.

Wyzwaniem dla inżynierów było nauczenie systemu, jak rozpoznawać gatunki zwierząt. Zespół projektowy szwedzkiej firmy spędził w tym celu wieczór w parku safari, nagrywając cyfrowe sekwencje filmowe ze zwierzętami i ich różnymi sposobami zachowania. Te właśnie dane zostały wykorzystane do oceny i rozwoju systemu czujników. W pierwszej fazie system będzie reagować na duże zwierzęta stwarzające ryzyko obrażeń dla kierowcy lub pasażerów w wyniku zderzenia. Należą do nich m.in. łoś, jeleń i renifer.

Wielu kierowców bardzo obawia się ryzyka zderzenia z dzikimi zwierzętami. I mają ku temu dobre powody. W samej tylko Szwecji co roku odnotowuje się ponad 40.000 wypadków z udziałem zwierząt. Największe ryzyko stanowi zderzenie z łosiem, gdyż często zdarza się, że zwierzę wpada lub przetacza się przez przód samochodu i przednią szybę.

Projekt jest realizowany od ponad roku i nadal pozostało jeszcze wiele do zrobienia. Obecnie wykonywane są oceny różnych technologii, prowadzone są prace nad oprogramowaniem, zaś podczas gdy system "uczy się" rozpoznawania różnych gatunków zwierząt inżynierowie pracują nad niezbędnymi mechanizmami podejmowania decyzji, czyli nad tym, jak i kiedy system ochronny ma reagować.
Zobacz koniecznie: Wszystko o Volvo
Tematy w artykule: Volvo bezpieczenstwo zwierzę zwierzeta przy drodze

Podobne wiadomości:

Policja podsumowuje długi weekend

Policja podsumowuje długi weekend

Aktualności 2017-08-15

Korytarz życia - wysokie mandaty za niestosowanie

Korytarz życia - wysokie mandaty za...

Aktualności 2017-07-11

Komentuj:

~Mr White 2011-11-21

...może właśnie kolizja z jakimś zwierzęciem

~STZaba 2011-08-04

Kilka dni temu opuszczając stolicęy widziłem mocno uderzone czołowo XC60 - do dzis sie zastanawiam jak to jest możliwe. Kabina pasarzerska oczywiście nie tknieta ale przód wygładał fatalnie

~Mr White 2011-06-30

taki system dowodzi tylko tego że Volvo jest nadal liderem w dziedzinie systemów poprawiajacych bezpieczeństwo

kosmoss 2011-06-27

Tak już serio temat traktując, to wydawało się, że nowe S60 jest już na maxa wyposażone we wszelkie systemy chroniące nie tylko kierowce , ale i pieszych, ale jak widać technika cały czas ewoluuje.

~ciekawy... 2011-06-16

Ciekawe kiedy wprowadzą system ostrzegający przed nawalonymi rowerzystami....

ZOBACZ RÓWNIEŻ Zamknij
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Nowe Audi A6 - znamy polskie ceny
Importer niemieckiej marki opublikował właśnie cennik nowego Audi A6. Samochód będzie dostępny na początek w silnikiem benzynowym i wysokoprężnym. Cennik otwiera kwota 296 600 zł.

Zalando Zalando